için kaldı

Dolar, euro ve altında treni kaçıran yatırımcının yeni gözdesi açıklandı

Dolar, euro ve altında treni kaçıran yatırımcının yeni gözdesi açıklandı
Güncelleme:

Türk Lirası karşısında rekor üstüne rekor kıran ve kırmaya da devam eden dolar, euro ve altında treni kaçırıdığını düşünen yatırımcı şimdilerde borsa yöneldi.

Dövizin Türk Lirası karşısındaki tarihi yükselişi, elinde TL bulunduran vatandaşların paniğe kapılmasına neden oldu. Kriz ortamı, parasının değerini korumak isteyen vatandaşların borsaya yönelmesine neden oldu.

Türk lirası döviz karşısında tarihi bir düşüş yaşarken Türk Lirası cinsinden birikimi olan vatandaşlar paniğe kapıldı. Türk lirası alım gücünü günlük değil adeta saatlik kaybederken, parasının değerini korumak isteyen vatandaşlar ise borsaya yöneldi.

Dövizde yaşanan yükseliş borsayı dolar bazında ucuzlattığı için hisse senedi alımları başladı. Vatandaşlar hisse senetlerinin primini artık dolar bazında hesap ederek alıyorlar. Türk Lirası'nda kalanların panik alımlarını dikkat çeken yatırım uzmanları, “Borsada seçicilik kalmadı.  dolar bazında az prim yapmış ve ucuz olarak nitelendirilen her hisse senedine büyük talep var” diyorlar. Uzmanlar, vatandaşın çaresiz ve panik alımlarının büyük bir faicaya da dönüşebileceğini dikkat çekerek, “Hiç bir temel rasyosu olmayan ve riskli hisse senetlerine de yönelim var” ifadelerini kullandılar.

SON BİR AYDA YÜZDE 40 PRİM YAPTI

Borsa 100 endeksi son bir ayda yüzde 40 prim yaparken, yıllık pirimi yüzde 70’e dayandı. Bazı  hisse senetlerindeki değer artışı ise yüzde 400’e ulaştı.