Eşini 16 yerinden bıçaklamıştı, cezası belli oldu

Eşini 16 yerinden bıçaklamıştı, cezası belli oldu

Eskişehir'de, boşanma aşamasındaki eşini 16 yerinden bıçaklayarak ağır yaraladığı iddiasıyla tutuklu yargılanan sanığa eşe karşı kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 16 yıl 6 ay, tehdit suçundan ise 7 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Eskişehir'de boşanma aşamasındaki 1 çocuk annesi Öznur S.’ı 16 yerinden bıçakladığı iddiasıyla tutuklanan Harun S.’ın yargılanmasına devam edildi. Eskişehir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında Öznur S. ve avukatlar yer alırken, sanık Harun S. tutuklu olduğu cezaevinden SEGBİS bağlantısıyla katıldı. Mahkemede son savunmasını yapan tutuklu sanık Harun S., çok pişman olduğunu ifade ederek, "Olay sırasında amacım onu öldürmek değildi. 'Beni bırak' dediğinde bıraktım. Ben mutfağa ellerimi yıkamaya gittiğimde evden dışarı çıktı. 112 ve polisi arayarak durumu bildirdim. 

"CEZA ALMAZ CEZAEVİNDEN ÇIKARSAM..."

6 yıl boyunca bana psikolojik baskı uyguladı. Eğer 'ben ayrılacağım' deseydi ben bırakacaktım onu. Dileğim Öznur hanım hayatını en iyi şekilde sürdürsün. Ceza almaz cezaevinden çıkarsam ona kesinlikle zarar vermeyeceğim. Eskişehir sınırlarına dahi girmeyeceğim, pişmanım" dedi. Öznur S. ise savcılık tarafından verilen mütalaaya uygun şekilde boşanma aşamasındaki eşi Harun S.’ın ceza almasını isteyerek şikayetçi olduğunu söyledi.

 İNDİRİMSİZ 16 YIL 6 AY HAPİS

Savunmaların ardından 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti kararını açıklarken, boşanma aşamasındaki eşi Öznur S.’ı 16 kez bıçaklayıp ağır yaralayan sanık Harun S., 'eşe karşı kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 16 yıl 6 ay hapis, tehdit suçundan ise 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti sanık  hakkında iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulamazken, tutukluluk halinin de devamına karar verdi.

BÜYÜK SEVİNÇ YAŞADI

Mahkemenin duruşma salonunda kararı açıklamasının ardından Öznur S. ve onu savunan kadın avukatlar büyük sevinç yaşadı. Adliye çıkışı kendisini destekleyen kadın derneklerinin temsilcileri ve kadın avukatlara sarılan Öznur S., "Çok şükür istediğimiz, beklediğimiz karar çıktı. Canice katledilen kadınların canlı bir örneğiyim şu anda. Onların yaşadıkları iftiralar, faillerin ve katillerin indirime sığınma talepleri, bunun emsal bir karar olduğunu düşünüyorum. Artık Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un bu nedenle etkin uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Ölmüş kadınlara haksızlık yaparak hiçbir yere varamayacaklarının altını çizerek, ısrarla söylüyorum: Herkes hak ettiğini yaşar. Bundan sonraki hayatımda 16 sene oğlumu büyütmek için bana yeterli bir zaman. Bundan sonra ikinci mücadelem de benim gibi kadınlar için olacak. Yardım çığlığına koşacağım, onlara yardım edeceğim. Mücadeleme onlar için devam edeceğim" dedi.

"HİÇBİR İNDİRİM MADDESİ UYGULANMADI"

Öznur S.’ın avukatlarından Hacer Gök ise kararın emsal olmasını istediğini belirterek, "Mahkeme heyeti öldürmeye kasten teşebbüsten 16 yıl, zincirleme tehditten de 7 ay ceza kararı aldı. Hiçbir indirim maddesinin uygulanmaması nedeni ile çok güzel bir karar verildi. Öznur da kurtulmuş oldu. Öznur gibi kadınlarımıza şiddet uygulayan sanıkların da bu ve benzeri kararlar geleceği kanaati ile belki bu işlerden vazgeçebileceğini ümit ediyoruz, umuyoruz" şeklinde konuştu. Öznur S.’ın davasını CHP Eskişehir milletvekilleri Utku Çakırözer ile Jale Nur Süllü’nün yanı sıra kentteki kadın dayanışma derneklerinin temsilcileri de izleyerek destek verdi.

NE OLMUŞTU?

Eskişehir'de oturan bir çocuk annesi Öznur S., boşanma aşamasında olduğu ve çocuğunu görmek için eve gelen eşi Harun S. tarafından 2019 yılı Temmuz ayında, 16 yerinden bıçaklanarak yaralandı. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalanarak, gözaltına alınan Harun S., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Harun S. hakkında 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'kasten yaralama' suçundan dava açıldı. 2019 yılı Eylül ayında görülen davanın ilk duruşmasında, sanık Harun S. haftada 2 gün kolluk birimlerine imza vermesi şartıyla adli kontrolle serbest bırakıldı. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz etti. Üst mahkeme olan Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen itirazın ardından Harun S. hakkında yeniden 'tutuklama kararı' çıkarıldı. İstanbul’da yakalanan Harun S., tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konuldu. Daha sonraki süreçte 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi gelen Adli Tıp Kurumu raporunda sanık Harun S.’ın eşini hayati tehlikesi olacak şekilde yaralandığının tespit edilmesi üzerine görevsizlik kararı vererek dosyayı 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk etti.