için kaldı

Huzurevinde skandal görüntüler! Yaşlı kadın can verdi

Huzurevinde skandal görüntüler! Yaşlı kadın can verdi
Güncelleme:

İzmir'deki bir yaşlı bakım evinde kalan ve banyo sonrası vücudunda yanıklar oluşan yaşlı kadın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yaşlı kadının kızının şikayeti üzerine 2 huzurevi çalışanı hakkında 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İzmir’deki bir huzurevinde meydana gelen korkunç olayla ilgili iddialar kan dondurdu. Güzelbahçe'deki yaşlı bakım evinde kalan Fatma U.’ın vücudunda, banyo yaptırıldıktan sonra yanıklar oluştu. Fatma U., kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Kızının şikayeti üzerine 2 huzurevi çalışanına 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Yargılamaya bugün başlanırken söz alan Fatma U.’ın kızı şikayetçi olduğunu söyleyerek “Banyodan sonra böyle olduğunu belirttiler. Siyah siyah deri parçaları vardı." dedi.

Akılalmaz olay, 16 Eylül 2018 tarihinde özel bir yaşlı bakım evinde meydana geldi. İddiaya göre, Fatma U. (86), Nesrin Ö. (56) ve Tuğçe A. (57) tarafından banyo yaptırıldıktan sonra vücudunda kızarıklıklar ve deride soyulma meydana geldi. Çalışanlar Fatma U.'a merhem sürerken, daha sonra kızarıklıkları fark eden yakınları Fatma U.'ı hastaneye götürdü. Fatma U., 21 Eylül 2018'de hayatını kaybetti. Bunun üzerine Fatma U.'ın kızı Zehra Y., çalışanlardan şikayetçi oldu. Başlatılan soruşturmada ifadeleri alınan Nesrin Ö. ve Tuğçe A., suçlamaları reddetti. İki çalışan, Fatma U.'ın yanık sebebiyle değil, nadir görülen pemfigus hastalığı sonucu öldüğünü ve vücutlarındaki izlerin de buna bağlı geliştiğini savundu. Adli Tıp Kurumu'ndan istenen raporda Fatma U.'ın ölümünün yanık ve gelişen komplikasyonları (sıvı-elektrolit dengesizliği) sonucu olduğu belirtildi. Hazırlanan iddianamede Tuğçe A. asli, Nesrin Ö. ise tali kusurlu bulunurken, iki tutuksuz sanık hakkında 'taksirle ölüme neden olma' suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

 

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

İzmir 43'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk celseye tutuksuz sanıklar Nesrin Ö. ve Tuğçe A., Fatma U.'ın kızı Zehra Y. ile avukatlar katıldı. Hakimin söz verdiği tutuksuz sanıklar, kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Sanıklar, Fatma U.'ın hastalığı sebebiyle vücudundaki kızarıklıkların olduğunu, ölümden ise hastanenin sorumlu olduğunu savundu.

"SİYAH SİYAH DERİ PARÇALARI VARDI"

Sanıkların ardından söz verilen Fatma U.'ın kızı Zehra Y., "Olay günü annemin sırtı kahverengiydi. Sebebini sorduğumda banyodan sonra böyle olduğunu belirttiler. Siyah siyah deri parçaları vardı. 112'yi aradım. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ndeki doktorlar yanık ünitesine kaldırılması gerektiğini söylediler. Zamanında müdahale edilmemiş. 6 saat bir tıbbi müdahale yapılmamış. Bu yüzden doktorlar annemin 6 litre su kaybettiğini söyledi. Şikayetçiyim" dedi.

 AVUKAT: YANIK SEBEBİYLE HAYATINI KAYBETTİ

Zehra Y.'in avukatı da Fatma U.'ın yanık sebebiyle yaşamını yitirdiğini, sanıkların iddia ettiği hastalığın görülmediğini ve olayı gizlediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından hakim, tanıkların dinlenmesine hükmederek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. (DHA)

 

DHA