İstanbul'da 1 milyar TL'lik DogeCoin vurgunu

İstanbul'da 1 milyar TL'lik DogeCoin vurgunu

Küçükçekmece'de Turgut V. isimli kişinin insanlara '40 günde yüzde 100 kar' vaadinde bulunarak 1 milyar liralık dogecoin vurgunu yaptığı ortaya çıktı.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kripto para dolandırıcılığına ilişkin yürütülen dev soruşturmada dev vurgunun ayrıntıları ortaya çıktı. İddialara göre dosyanın bir numaralı şüphelisi Turgut V. “Dogecoin mining” adı altında bir kripto para sistemi kurup bu sistemle yatırımcılara 40 günde yüzde yüz kar vaadinde bulundu.

BİN 500 KİŞİYİ DOLANDIRDI

Turgut V. yatırımcıları ikna edebilmek için birebir görüşmeler lüks mekanlarda toplantılar tanıtımlar düzenledi. Yatırımcıları bir Telegram sayfasında toplayan Turgut V. vatandaşları ikna ederek ellerindeki Doge coinleri kendi sistemine aktarmalarını sağladı. Sistem ilk aylarda güzel işliyordu. Yatırımcılar ilk üç ay sistemden düzenli olarak kar paylarını alabildiler. Bu da gün geçtikçe yatırımcı sayısının çoğalmasını sağladı. Tam bin 500 kişi bu sisteme ellerindeki doge coinleri yatırdı.

1 MİLYAR LİRAYI CEPE ATIP KAYBOLDU

Soruşturmaya göre, sistem 4. aya geldiğinde Turgut V. tam 350 milyon Doge coin toplamıştı. Piyasa değeri yaklaşık 1 milyar TL olan coinleri toplayan şüpheli 4. ayda sistemi erişime kapattı. Neye uğradıklarını şaşıran yatırımcılar Turgut V. ve beraberindeki şüphelilere ulaşmaya çalıştı. Ancak şüpheliler ne telefonla ulaşabildiler ne de adreslerinde bulabildiler.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI

Dolandırıldıklarını anlayan yatırımcılar avukatları Sinan Keskin aracılığıyla soluğu savcılıkta aldı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı hareket geçti. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı’nca Turgut V. ve beraberindeki 11 şüpheli hakkında soruşturma başlattı. Savcılık dosyanın bir numaralı şüphelisi Turgut V. ve sevgilisi Gizem N. Hakkında yurt dışına çıkış yasağı kararı aldırdı.

"40 GÜNDE YÜZDE 100 KAZANACAĞIMIZ VAAT EDİLMİŞTİ"

Tv100’e konuşan mağdurlardan Ecem Ashyrova “4 milyon Doge coin yatırdım. TL olarak 12 milyon TL zararım var şu an. 40 günlük bir paketle yüzde yüz kazanacağımız vaat edilmişti ama elimizdeki avucumuzdaki gitti” dedi.

 

Tv100