İzmir'de 6,9 büyüklüğünde deprem! Çok sayıda ölü ve yaralı var!
İzmir'de deprem kaosu! Kente girişler durduruldu
Depremin merkez üssü İzmir'den korkutan görüntüler

Kendini ölü gösterip, Kim Milyoner Olmak İster'e katıldı!

Sahte ölüm belgesiyle kendisini cinayete kurban gitmiş gibi gösteren ve hakkında 52 yıl hapis cezası olan ve sahte kimlikle yakalanan zanlının ATV ekranlarında yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına katıldığı ve bin TL ödül kazandığı ortaya çıktı.

Kendini ölü gösterip, Kim Milyoner Olmak İster'e katıldı!
A+ A-

İstanbul'da yaşayan bilgisayar yazılımcısı Tayfun D. (38), karıştığı bir dolandırıcılık suçu nedeniyle 2007 yılında yedi yıl hapis cezası aldı. Bu süreçte üniversite eğitimi almaya başlayan Tayfun D., 2011'de tutuklu olduğu açık cezaevinden sınav bahanesiyle firar etti.

KREDİ ÇEKİNCE YALANI ORTAYA ÇIKTI

MedyaRadar'ın haberine göre, firarının ardından Tayfun D., ilk olarak sahte belgelerle kendini cinayete kurban gitmiş olarak gösterdi. Sahte ölüm raporunu savcılığa da kabul ettiren Tayfun D., bir yıl sonra UYAP'ta bulunan çeşitli suçlardan 100'ü aşkın aranma kaydından da kağıt üzerinde 'ölü' göründüğü için kurtuldu.

 Firari olarak aranan Tayfun D.'in ölmediği, sahte kimlikle İstanbul'da bir banka şubesinden N.Ö. adına kredi çekmesiyle ortaya çıktı. Bankada yapılan incelemede de dolandırıcılığı Tayfun D.'in yaptığının anlaşılmasının ardından resmi kayıtlara bakıldığında Tayfun D.'in 'ölü' olarak göründüğü için düştüğü anlaşıldı.

KAMERA KAYITLARI İNCELENDİ

Ancak, durumdan şüphelenen polis ölüm raporuyla düşümün yapıldığı adliyenin kamera kayıtlarını inceleyince gerçek ortaya çıktı. Kamera görüntülerinden 12 Ocak 2012'de, "Yusuf Tayfun D." sahte ismiyle ölüm raporunu getiren kişinin bizzat Tayfun D. olduğu kesinlik kazandı. Geriye dönük işlemlerde resmi kurumlara verilen evrakların da sahte olduğu anlaşıldı. Ancak o dönemde tüm çabalara rağmen Tayfun D. yakalanamadı.

YERİ SAPTANDI

Tayfun D.'in, arandığı yıllar içerisinde altı ayrı ilde dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik, organ satışı gibi karıştığı 44 ayrı suç tespit edildi. Bu suçlardan hakkında toplam 52 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası bulunan Tayfun D.'in izine polisler altı ay önce Muğla'da rastladı. Altı ay süreyle teknik takibe alınan Tayfun D.'in ünlü bir youtuber olduğu anlaşılınca sosyal medya paylaşımları da incelemeye alındı.

 Paylaşımlardan Tayfun D.'in Muğla'nın Menteşe ilçesi kırsal Gazeller Mahallesi'nde müstakil evde olduğu saptandı. Polis ekipleri geçtiğimiz pazar günü eve operasyon düzenledi. Operasyonda Tayfun D., üzerine kendi fotoğrafını yapıştırdığı sahte kimlikle yakalandı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Tayfun D.'in başkasına ait kimliklere fotomontaj ile kendi fotoğrafını monte ettiği de belirlendi.

MİLYONER'E KATILDI

Muğla'ya bir yıl önce geldiği öğrenilen Tayfun D.'in 450 bin takipçili hayvansever bir youtuber olarak televizyon ve yarışma programlarına da katıldığı ortaya çıktı. Yaralı bir sincaba yaptığı kol protezi ile popüler olan Tayfun D.'in, 2018'de özel bir televizyon kanalındaki yarışma programına da katıldığı ve altıncı soruda elenerek 1000 TL'lik ödülle ayrıldığı belirlendi. Yıllarca sahte kimliklerle adaletten kaçan Tayfun D., polis ifadesinde "Yanlış kişiyi yakaladınız" derken, ardında da yüzlerce mağdur bıraktı.
İşte Tayfun D.'in 13 yıllık dolandırıcılık serüveni;
2007 yılında dolandırıcılıktan tutuklandı.
2011'de firar etti ve kendini ölü gösterdi.
2012 yılında sahte kimlikle kredi çekti ve ölü olmadığı ortaya çıktı.
2011-2020 yılları arasında çeşitli suçlara karıştı.
2018'de aranmasına rağmen TV kanallarına çıktı.
2020'de tekrar yakalandı