KYK Kız Öğrenci Yurdu'nda eylem

KYK Kız Öğrenci Yurdu'nda eylem
Güncelleme:

Tokat KYK Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan 69 kız öğrenci baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye kaldırılınca yurt önünde eylem yapıldı.

Tokat’ta, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Öğrenci Yurdu’nda üç gün içerisinde 300’e yakın öğrencinin gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedaviye alınmasının ardından yurt önünde eylem yapıldı. Yemeklerin içinden böcek de çıktığını iddia eden öğrenciler yönetimi istifaya çağırdı.

Taşlıçiftlik mevkisinde bulunan KYK Kız Öğrenci Yurdu'nda cuma günü 69 öğrenci, baş dönmesi ve mide bulantısı şikâyetiyle Tokat Devlet Hastanesi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne kaldırıldı. 3 gün içerisinde ise toplam 285 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvurdu. Öğrenciler ayakta tedavilerinin ardından taburcu edildi.

EYLEM YAPTILAR

KYK yurdunda kalan bir grup öğrenci rahatsızlıkların artmasından dolayı bina önünde eylem yaptı. Öğrenciler ’İşletme istifa" diyerek slogan attı. Bazı öğrenciler ise yemeklerin içerisinden böcek çıktığını iddia etti. Cuma günü akşam yemeğinden sonra rahatsızlıkların başladığını söyleyen öğrenciler, "Arkadaşlarımızın bir kısmının tavuktan, bir kısmının köfte ve makarnadan rahatsızlanıp zehirlendiği söyleniyor bize. Fakat sayıların biz çarpıtıldığını düşünüyoruz. 400’ün üzerinde rahatsızlanan, zehirlenen arkadaşınız var" diye konuştular. 

’ŞU ANKİ SAYI 300’E YAKIN

KYK İl Müdürü Fahri Delen ise net sonuçların çarşamba günü çıkacak tahliller sonucunda belli olacağını belirterek, "Bir sıkıntı var ise gelereğini yapacağız. İlk tespitlere göre bağırsaklarda problem var, çocuklarda üşütme, titreme ve ateş gibi şeyler var. Yatan bir hastamız yok. Çocuklar ayakta tedavi oldu. Şu andaki sayı 300’e yakın ama bazıları 2-3 kez hastaneye gitti" dedi.