Mahkeme başkanı sinirlendi ! ''Yaparken bana mı sordun ?''

Konya'da, ağabeyi, yeğeni ve ağabeyinin arkadaşına komşusunun altın ve para dolu çantasını gasbettiren Nermin B. ile suç ortakları hakim karşısına çıktı.

Mahkeme başkanı sinirlendi ! ''Yaparken bana mı sordun ?''
A+ A-

Konya'da plan yapıp, ağabeyi, yeğeni ve ağabeyinin arkadaşına komşusu Seyran Ö.'nün içerisinde 45 bin TL değerinde altın ile bin euro ve 2 bin lira bulunan çantasını gasbettiren Nermin B. (29) ile suç ortaklarının yargılanmasına devam edildi. Haklarında 15 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası istenen sanıklardan ağabey Yaşar B., tutukluluğuna karar verilince, "Başkanım zararı nasıl karşılayayım, imkan verilmiyor" dedi. Mahkeme başkanının yanıtı da, "Bunu olayı gerçekleştirirken düşünseydin. Bana mı sordun? oldu.

Meram ilçesi Uluırmak Mahallesi'nde oturan Seyran Ö., 25 Şubat günü komşusu Nermin B.'ye misafirliğe gitti. Bu sırada evine hırsız girdi. Hırsız, kadının yastık içine gizlediği altın ve paraları bulamadan kaçtı. Eve döndükten sonra durumu fark eden Seyran Ö., polise şikayetçi oldu. Seyran Ö., komşusu Nermin B.'a da evine hırsız girdiğini, para ve altınların çalınmadığını anlattı. B. ise para ve altınları bankaya yatırmasını söyledi.

KENDİ BİLEZİKLERİNİ DE ÇANTAYA KOYMUŞ
Bir gün sonra Seyran Ö., 45 bin TL değerindeki altınları ile bin Euro ve 2 bin TL'yi çantasına koyup, komşusu Nermin B. ile birlikte bankaya gitmek üzere yola çıktı. B., kendisine ait 2 bileziği de bankaya vereceğini bildirip, Seyran Ö.'nün çantasına koydu. Ancak 2 kadının yolunu, mahallelerindeki mezarlığın yanında, kar maskeli ve elinde bıçak bulunan bir kişi kesti. Saldırgan Seyran Ö.'nün çantasını gasbedip, kaçtı. Kadın ise çantasını vermemek için yerlerde sürüklenip, hafif şekilde yaralandı.

ZANLILAR KOMŞU KADININ AĞABEYİ VE ARKADAŞI
İhbar üzerine çalışma başlatan polis, görgü tanıkların ifadesi doğrultusunda Nermin B.'nin hırsızlık ve yağma suçundan kaydı bulunan ağabeyi Yaşar B.'yi (40) gözaltına aldı. Suçlamaları reddeden ağabey tutuklandı. Soruşturmayı genişleten polis, yaklaşık 170 güvenlik kamerasını incelemeye aldı. Mezarlığın güvenlik kameralarını inceleyen polis, elinde bıçak ve eldiven bulunan şüphelinin daha gönce hırsızlık suçundan cezaevinde kalan Yasin D. (24) olduğunu tespit etti. Yasin D. de polisin operasyonuyla yakalandı.

İTİRAF ETTİ
Polisteki sorgusunda Yaşar B.'nin cezaevinden arkadaşı olduğunu ve bin euro karşılığında gasp olayını gerçekleştiğini anlatan Yasin D., planı Yaşar ve kardeşi Nermin B.'nin hazırladığını, eldiven ve bıçağı da Yaşar'ın oğlu Mehmet Ali B.'nin (20) verdiğini söyledi. Bunun üzerine Nermin B. ve yeğeni Mehmet Ali B. gözaltına alındı. 

Nermin B., Mehmet Ali B. ve Yasin D. de tutuklandı. Mehmet Ali B., bir süre sonra tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi.

15 YILDAN 23 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ
Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlananan iddianamede, sanıklar hakkında 'nitelikli yağma' suçundan 15 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianame Konya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

BERAATİMİ VERİN ZARARLARINI KARŞILAYAYIM
Tutuklu sanıklar Nermin, Yaşar B. ve Yasin D. ile tutuksuz sanık Mehmet Ali B.'nin yargılanmasına devam edildi. 4 sanığın da hazır bulunduğu duruşmada mahkeme başkanı, müşteki Seyran Ö.'ye zararının sanıklar tarafından karşılanıp, karşılanmadığını sordu. Seyran Ö.,  zararının karşılanmadığını söyledi. Bunun üzerine söz alan sanık Yaşar B., "Dışarıda kimsem olmadığı için zararı karşılayamıyorum. Beraatimi verirseniz dışarı çıkıp zararlarını karşılayacağım"dedi. 

'GASP YAPARKEN DÜŞÜNSEYDİN'
Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Kararın ardından ayağa kalkan Yaşar B., mahkeme başkanına yönelik, "Başkanım zararı nasıl karşılayayım, imkan verilmiyor" diye konuştu. Mahkeme başkanı da "Bunu olayı gerçekleştirirken düşünseydin. Bana mı sordun?" diye cevap verdi. Duruşma ertelendi. 


DHA