Mersin'de yerleşim yeri yakınında orman yangını

Mersin'in Anamur ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Ekipler, yerleşim yerlerini tehdit ettiği belirtilen yangına müdahale ediyor. Yangın nedeniyle 50 hane boşaltıldı, Mersin-Antalya Karayolu kapatıldı.

Mersin'in Anamur ilçesinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Uçarı Mahallesi kırsalındaki kızılçam ormanında, ilk belirlemelere göre elektrik telleri kaynaklı yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye 5 helikopter, 76 arazöz, 4 ilk müdahale aracı, 5 dozer ve 304 söndürme personeli sevk edildi.

Yangının, yerleşim yerlerine sıçrama riskine karşı mahalledeki 50 hane tedbiren boşaltıldı, Mersin-Antalya kara yolu da trafiğe kapatıldı.

Ekiplerin yangına müdahalesi sürüyor.

"YANGINDA CAN KAYBIMIZ VEYA YARALANAN KİMSE YOK" 

Vali Ali İhsan Su, yangına hızlı şekilde müdahale edildiğini söyledi.

Su, ilk belirlemelere göre elektrik tellerinden kaynaklandığının değerlendirildiğini belirterek, "Yangının, yerleşim yerlerine yönelik riski müdahale sonucu azaldı. Yangın, kırsal alana doğru yöneldi. Orada da çalışmalarımız devam ediyor. 3 helikopterle havadan, çok sayıda arazözle karadan müdahale sürüyor. 2 helikopter de takviye için bölgeye yönlendirildi. Ekiplerimiz, yangını kontrol altına almak için çalışmalarını devam ettiriyor." diye konuştu.

Yangın çevresindeki hanelerin tedbiren boşaltıldığını vurgulayan Su, "Yangında can kaybımız veya yaralanan kimse yok. Çevredeki yaklaşık 50 haneyi, vatandaşlarımızın can güvenliği nedeniyle tedbiren boşalttık." ifadesini kullandı.

Vali Su daha sonra yangın bölgesine geçerek, Uçarı Mahallesi'ndeki söndürme çalışmalarını inceledikten sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Su, "Yangın, bölgede evlerin olduğu alanda yok ancak ormanlık alanda devam ediyor. Ekipler havadan ve karadan müdahale ediyorlar, inşallah kontrol altına almaya çalışacağız. Sıkıntılı olan evler var. Seralar ve ekili alanlarda hasar tespit çalışması yapacağız. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, devletimiz yanlarında. Biz gerekli işleri yapacağız. Can kaybımız ve yaralımız yok." ifadesini kullandı.

YANGINLARDAN YAKLAŞIK 90 HEKTAR ALAN ETKİLENDİ 

Öte yandan, ilçenin Karaağa Mahallesi'nde çıkan ve büyümeden kontrol altına alınan orman yangınında yaklaşık 10 hektarlık alanın zarar gördüğü öğrenildi.

Kontrol altına alma çalışmaları devam eden Uçarı Mahallesi'ndeki yangında ise yaklaşık 80 hektar ormanlık alanın etkilendiği belirtildi.

Tedbiren evlerini boşaltan vatandaşlar için hem otel hem de yurtlarda konaklama imkanı sağlanacağı bildirildi.

BAKAN PAKDEMİRLİ: ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mersin Anamur'da çıkan yangınla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Mersin Anamur'da çıkan yangına 5 helikopter, 76 arazöz, 4 ilk müdahale aracı, 5 dozer, 304 söndürme personeli ile müdahale ediyoruz. Hem Mersin'de hem de Hatay'da iki tane ayrı ayrı yangın çıktı ve kontrol altına alındı. Kontrol altında olan yangınlar, Mersin Anamur, İzmir Karşıyaka, Ordu Akkuş, Sivas Koyulhisar, Hatay İskenderun yangınları. Mersin Anamur, Adana Kozan ve Hatay İskenderun'da çıkan ikinci yangınlar devam ediyor. Anamur'da ihtiyaten valilik kararıyla evlerin boşaltılma durumu var ama yangın söndürme çalışmaları daha iyiye gidiyor. Yangınlarla alakalı çok yönlü soruşturma devam ediyor. Valiliğimiz tarafından bu konuyla alakalı bir açıklama yapılacaktır."

AFAD'DAN AÇIKLAMA

AFAD, Hatay'ın İskenderun ve Mersin'in Anamur ilçelerinde çıkan yangınların söndürme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada "İki yangını söndürme çalışmaları, Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, belediye itfaiye ekipleri, AFAD ve güvenlik kuvvetlerinin katılımıyla karadan ve havadan sürdürülüyor." ifadeleri yer aldı.

Alevler bazı yerleşim yerlerine sıçradı

Hatay'ın İskenderun ilçesinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Alınan bilgiye göre, Sarıseki Mahallesi'ndeki ormanlık alandan duman yükseldiğini gören vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi.

Olay yerine sevk edilen helikopter, arazöz, su tankeri, iş makineleri ve çok sayıda söndürme ekibiyle yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Yangın bölgesine yakın bazı evler, tedbir amaçlı tahliye edilmeye başlandı.

Alevlerin bazı yerleşim yerlerine de sıçradığı görüldü.

Hatay'da peş peşe yangın! Evler tahliye ediliyorHatay'da peş peşe yangın! Evler tahliye ediliyor

 

Bakan Pakdemirli'den orman yangınlarıyla ilgili açıklama! Sabotaj ihtimali var mı?Bakan Pakdemirli'den orman yangınlarıyla ilgili açıklama! Sabotaj ihtimali var mı?

 

AA