için kaldı

Ölüme kafa tutuyorlar !

Ölüme kafa tutuyorlar !

İzmir'de belediyenin tehlikeli olarak belirlediği boş binalarda sığınmacılar yaşıyor.

İzmir'in Konak İlçesi'nde, belediyenin yıkılacak tehlikeli yapı tabelası astığı binalarda sığınmacılar kalıyor.

Eski İzmir mimarisini yaşatan Anafartalar Caddesi üzerindeki, Ayavukla Kililesi'ne giden, kentin tarihi mekanlarının bulunduğu 1273 Sokak girişine ve bu sokaktaki tescilli evlere, Konak Beledeyesi tarafından 'Dikkat burada yıkılacak tehlikeli yapı var' yazılı tabelalar konuldu. Ancak yıkılabileceği uyarısı yapılan bu evlerde hala insan yaşamının devam ettiği dikkat çekiyor.

Daha önce bu sokaktaki tescilli yapıların restorasyon çalışmaları için, Konak Belediyesi tarafından Koruma Kurulu'ndan basit onarım izni alınmıştı. Son haftalarda mülk sahipleri tarafından, eski İzmir evlerinin içinde izinsiz olarak değişiklikler yapılarak, toplu yaşam için kiralandığı dikkat çekiyor.

270620151015503551554_2.jpg

Semt halkı, yıkılma tehlikesi olduğu için uyarı tebalası asılmasına rağmen bu evlerin içinde hala yaşamın sürdüğünü belirterek, "Üstelik çok sayıda insan aynı evde yaşamını birlikte sürdürüyor. Bunların çoğunluğunu da Suriyeliler oluşturuyor. Bu tür kalabalık yaşamın olduğu evlerde yıkılma tehlikesi kadar hastalık ve yangın tehlikesi de insanları tehdit ediyor" diyerek dert yandı.