PKK'lı hainler planlarını itiraf etti !

Üst düzey 3 PKK'lı terörist yakalandıktan sonra planlarını itiraf etti.

PKK'lı hainler planlarını itiraf etti !
A+ A-

PKK’nın yakalanan 3 üst düzey sorumlusu örgütün kanlı planlarını itiraf etti. Çözüm süreci sürerken yurt dışından özel eğitilen 287 terörist Türkiye’ye gönderildi. Batı illerine gelen bu teröristler, keşif ve istihbarat çalışması yaptı. Ankara, İzmir ve İstanbul dâhil 14 ilde belirlenen noktalara patlayıcı ve mühimmat gömdü.

Ankara, Denizli ve Adana'da güvenlik birimlerince yakalanan terör örgütü PKK'nın 3 örgüt yöneticisi çözüm sürecinde oluşan barış havasını fırsat bilerek çatışma alanını Türkiye geneline yaymak için nasıl hazırlık yaptıklarını bütün ayrıntılarıyla anlattı. Buna göre, terör örgütünün yurtdışı kamplarında özel eğitime tabi tuttuğu teröristleri Türkiye'ye özellikle de batı illerine göndererek keşif ve istihbarat çalışması yaptırdığı belirlendi.

287 TERÖRİST GÖNDERİLDİ

Çözüm sürecinin başlamasından sonra terör örgütü PKK, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan küçük bazı silahlı gruplar yurtdışına çekmişti. Ancak oluşan barış ve bahar havasının aksine PKK'nın savaş hazırlığı yaptığı, çatışmaları Türkiye geneline taşıma planlarını devreye soktuğu belirlendi. PKK'nın çatışma alanlarını başta batı illeri olmak üzere şehirlere taşımak için keşif ve istihbarat çalışmaları yürüttüğü, bu amaç doğrultusunda Zap, Metina, Bergari ve Gare kamplarında keşif, istihbarat, silah ve bomba eğitiminden geçirdiği özel kuvvetlerine bağlı 287 örgüt elemanını Türkiye'ye gönderdiği ortaya çıktı.

Terör örgütü PKK'nın İstanbul'da sansasyonel bir eylem hazırlığında olduğu duyumu üzerine MİT'le ortak çalışma yürüten İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube müdürlükleri ekipleri, 14 Haziran'da düzenlenen operasyonda Eyüp Ş'yi Fatih'te gözaltına aldı.Şahsın üzerinde elde edilen Micro SD kartta yapılan incelemede, muhtemel eylemlerde kullanılmak üzere birtakım silah, mühimmat ve bomba düzeneklerinin Kartal Aydos'ta bulunan ormanlık alanına gömülerek saklandığı tespit edildi. Ekipler, SD karttan elde edilen bilgiler üzerine, dün ormanlık alanda yaptıkları kazı sonucunda, 2 kaleşnikof marka uzun namlulu silah ve bu silaha ait 2 şarjör, uzi marka makinalı tabanca ve 2 şarjörü, çok sayıda mermi, 3 elektrikli fünye, bomba düzeneğinde kullanılmak üzere hazırlanmış cep telefonu, saatli zaman ayarlayıcı, uzaktan kumanda, bomba düzeneğini hazırlamak için gereken 2 kılavuz notu gömülü olarak ele geçirdi.Örgütün Lice kırsalından getirildiği değerlendirilen malzemelerin nemden etkilenmemeleri için pirinç çuvallarına konularak gömüldüğü tespit edildi.Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheli, sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı.

ŞEHİRLERDE KEŞİF YAPMIŞLAR

Keşif ve istihbarat için Türkiye'ye gönderilen ve daha sonra Denizli'de yakalan D.K., Ankara'da yakalanan A.K. ve Adana'da yakalanan B.Ç.'nin ifadeleri örgütün kanlı planını ortaya koydu. Yakalanan PKK'lıların ifadelerinde bölücü terör örgütü PKK/KCK'nın çözüm sürecinde terör olaylarını kentlere taşımanın planlarını yaptığı, örgütün yönetici kadrosunun kentlerde eylem yapılması için karar aldığı belirlendi. Bu amaç doğrultusundan kırsalda silah, bombalı eğitim verilen militanlarının Türkiye'ye gönderildiği kaydedildi.

Aralık 2015'te belirlenen il ve ilçelerde başlatılan operasyonlardan önce Kandil başta olmak üzere Irak'ın kuzeyine ve yurtiçindeki hedeflere eşzamanlı ve yoğun icra edilen hava harekâtlarıyla örgüt ciddi baskı altına alındı. İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi'nde yürütülen operasyonlarda terör örgütü büyük zayiat verdi. Irak'ın kuzeyindeki lojistik tesisleri, yer altı silah ve mühimmat depoları, barınma alanları, sığınakları, yer üstü ağır silah mevzileri yüzde 80-85 oranında imha edilip örgüt adeta felç edildi. Lojistik ikmalinin çoğunu Suriye'nin kuzeyindeki PYD/YPG unsurları üzerinden Irak'ın kuzeyine getirdiyse de örgüt, aralıklarla yapılan hava taarruzlarıyla buradan da beklediğini alamadı.'ŞEHİR DİRENİŞİ BAŞARISIZ OLDU' Habertürk'ün haberine göre; Şehir direnişi adını verdikleri kent eylemlerinde, asker-polis organize, müşterek operasyonlarıyla örgütün planları realize olmadı; birçok il ve ilçede hezimete uğradı. “Meskûn mahal çatışması” adı verilen bu yeni terörle mücadele konseptinde güvenlik güçleri de tecrübe kazandı. Bölgede, örgüte müzahir olan “uyuşturucu baronları” ve uyuşturucu üretimi trafiğine darbeler vuruldu. BİNALARI PATLATMAÖrgütün, bölge halkını tehditle, zor kullanarak ve karşı gelenleri öldürerek evlerinde kalmaya zorlama, canlı kalkan olarak kullanma girişimleri başarısız oldu. Kaçarken, bina kolonlarına yerleştirdikleri patlayıcı maddelerle güvenlik güçlerine zayiat verdirme, mahalleleri yaşanmaz hale getirme girişimleri halkın örgüte nefretini doğurdu. Barikat ve çukur politikalarının çöktüğü, elebaşılarının öldürülmesiyle ağır kayıplar verdikleri, telsiz konuşmalarına da yansıdı. Örgüt içi infazların artması, örgüte yeni katılanların “yemlik' olarak kullanılması çöküntü yarattı. Örgüt, Irak ve Suriye'de oluşabilecek bölünme ve de facto oluşumlara karşı, gücünün önemli bölümünü buralara kaydırdı. Şimdi de eylemlerini kırsala yayacakları-yönlendireceklerine ilişkin beklenti hâkim. YENİ EYLEMLER Kar-kış, yağmur-soğuk demeden güvenlik güçleri, şehirlerde ve kırsaldaki terör yapılanmalarına karşı etkili sinyal istihbaratı; yer-koordinat tespiti, hedefleme, radarla ve fiziki sınır kontrolü, imha gücü yüksek mühimmatlarla operasyonlarını aralıksız sürdürüyor. Güvenlik birimlerine gelen istihbarat ve yapılan değerlendirmelerde terör örgütünün; -Üs bölgelerine uzak mesafelerden ateş açarak zayiat verdirmek, -Yol üzerindeki jandarma karakollarına ve lojmanlara bombalı araçlarla saldırılarda bulunmak, -Askeri birliklerin üs bölgelerine giden yollara el yapımı patlayıcı yerleştirerek kablolu düzenekle uzaktan infilak ettirmek, -Kırsalda operasyon yapan TSK unsurlarına keskin nişancı tüfekleriyle ateş açmak şeklinde eylemlerini sürdüreceği vurgulanıyor.

BOMBALI ARAÇLA SALDIRI

Silahlı saldırı, bomba ve bombalı araçla eylem yapacak militanların yasadışı yollardan Türkiye'ye giriş yaptığı, sınır illerinden giriş yapan söz konusu bu kişilerin eylem için büyük kentlere geçiş yaptığı, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Muğla, Konya, Şanlıurfa, Antalya, Adana, Denizli, Manisa ve Mersin'de keşif ve istihbarat çalışmaları yaptığı ortaya çıktı. Çözüm sürecinin devam ettiği 2013-2014 yıllarında bu illerde çalışma yürüterek mühimat, patlayıcı saklanacak alan araştırması yaptıkları, ardından da belirlenen alanlara patlayıcı ve mühimat ilerde kullanılmak üzere gömdükleri kaydedildi.

Olay, Silopi ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki Botaş kontrol noktasında meydana geldi. Cizre istikametine giden araçtan şüphelenen güvenlik güçlerinin 'dur' ihtarı üzerine araçtaki PKK'lı teröristler el bombası atarak kaçmaya çalıştı. Teröristlerin atmak istedikleri ikinci el bombasının araç içerisinde patlaması sonucu 2'si kadın 3 terörist öldü. Güvenlik güçlerinin araçta yaptıkları aramada 1 adet Kaleşnikof silah, 2 adet şarjör, 1 adet tabanca, 2 adet el bombası ele geçirildi. Çatışmanın yaşandığı Cizre-Silopi karayolu ise yaklaşık 2 saat ulaşıma kapalı tutulduktan sonra tekrar açıldı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

14 İLE PATLAYICI GÖMÜLMÜŞ

PKK'nın bu amaç doğrultusunda şuana kadar tespit edilen 14 ilde patlayıcı ve mühimat gömdüğü ortaya çıkarıldı. Bu noktada yapılan çalışmada sadece Ankara Polatlı'da 2015 yılında toprağa gömülü 100 kilogram patlayıcı bulundu. Ele geçirilen nitrometan türü patlayıcının C4 tipi patlayıcıdan daha yüksek etkiye sahip olduğu ortaya çıktı. Patlayıcının çözüm süreci devam ettiği dönemde ilerki dönemde kullanmak üzere gömüldüğü belirlendi. Yine yapılan çalışmalarda İstanbul'da, İzmir'de, Adana Pozantı'da, Mersin'de, Konya'da toprağa gömülü patlayıcı ele geçirildi.

Örgüte 6 bin kişi katıldı

PKK'lıların ifadeleri doğrultusunda hazırlanan raporda ise çözüm süreci devam ettiği tarihlerde PKK'nın 24 Şubat 2013'te Gençlik yapılanması YDG-H'yi kurduğu belirtilerek, “Kurulan YDG-H'in örgütlenme ve eleman temini faaliyetleri yürüterek, illegal şiddet eylemlerini artırmak amacıyla çalışmalar yürüttüğü, zaferin sadece görkemli direnişle kazanılacağından yola çıktıkları, PKK'nın ateşkes ilanından hemen önce kurulmuş olması dikkat çekici olduğu, bu yapının ateşkesin devam ettiği dönemde kırsalda duran eylem yoğunluğunu şehirlere taşıma fonksiyonu güttüğü” denildi. Söz konusu raporda 2012 yılından başlayarak çözüm sürecinde çoğu üniversite ve lise öğrencilerinden oluşan 6 bin 382 kişinin örgütün dağ kadrosuna katıldığı da kaydedildi.

Teröristler mezarlığa bile patlayıcı döşemiş

Şırnak'ta terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonun 82. gününde sona ermesinin ardından güvenlik güçlerinin arama tarama faaliyetleri sürüyor. Cumhuriyet Mahallesi'ndeki mezarlığa teröristlerce yerleştirilen, çivi, metal parçaları ve bilyelerle güçlendirilen 6 el yapımı patlayıcı, kontrollü şekilde imha edildi.