Üniversite sınavının tarihi kesinleşti
''Darbe girişiminden bizim de, Melih Gökçek’in de haberi vardı''
O rektörün halay görüntüleri ortaya çıktı

PKK'nın 'çekildik' iddiasına askeri kaynaklardan açıklama

PKK, son olarak 25 teröristin teslim olduğu Nusaybin'den çekildiğini açıkladı. Askeri kaynaklar iddianın ardından açıklama yaptı.

PKK'nın 'çekildik' iddiasına askeri kaynaklardan açıklama
A+ A-

Mardin'in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağı 2 ayı aşkın süredir devam ederken, PKK ilçedeki silahlı güçlerini geri çektiğini açıkladı.

PKK'nın alt kolu olan YPS 14 Mart'tan bu yana sokağa çıkma yasağının sürdüğüNusaybin'deki silahlı güçlerini 25 Mayıs itibariyle çektiğini duyurdu. Açıklamada, kentte hiçbir silahlı gücün kalmadığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Nusaybin'deki sivil ve savunmasız olarak bulunan anaların ve çocukların yaşamını garantiye almak için devreye girmeye, bu insanlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz."

25 TERÖRİST TESLİM OLMUŞTU

Mardin'in Nusaybin ilçesinde önceki gün güvenlik güçlerine teslim olan 25 bölücü terör örgütü mensubunun itirafları, örgüt içindekilerin pişmanlıklarını gün yüzüne çıkardı. Bir terörist yaşadığı pişmanlığı, "Köpek gibi pişmanım" sözleri ile dile getirmişti.

2292178.jpg

ASKERİ KAYNAKLARDAN NUSAYBİN AÇIKLAMASI

"Bölücü terör örgütü tarafından başlatılan sözde direniş ve öz yönetim hayalleri;Nusaybin’de örgütün hezimeti ile sonuçlanmıştır. Bugün örgütün yaptığı açıklama, örgütün bölgede tükendiğinin ve acizliğinin bir ispatı olmuştur.
 
Nusaybin’de operasyonlar kararlılıkla devam ettirilirken, bir yandan da teröristlere teslim olmaları çağrıları yapılıyordu. Örgüt üyeleri, teslim olan terörist Zehra’nın deyimiyle “piyon” olarak kullanıldıklarını biliyorlar; ama girdikleri bu yoldan geri dönemiyorlardı. Ancak Nusaybin’de artık sona yaklaşıldığının, bir fare gibi kapana kısıldıklarının farkına varmaya başlamışlardı.
 
Ya teslim olarak Türkiye Cumhuriyetinin şefkatine sığınacaklar ya da Kandildeki terör baronlarının zevkleri için ölümü tercih edeceklerdi. Girdikleri yolun çıkmaz yol olduğunu, devam ettikleri sürece kendi ifadeleri ile öleceklerini anlamışlardı.
 
Bunun üzerine, 25 Mayıs 2016 tarihinde 25 bölücü terör örgütü mensubu teslim oldu ve devletin adaletine sığındı. Aylardır en yakın silah arkadaşlarını şehit veren kahraman güvenlik güçleri, her şeye rağmen teslim olan teröristlere insanca muamele ettiler. Teslim olan teröristlerden birinin “biz olsak askerin kafasına sıkardık, oysa asker bizi insanca karşıladı ve insanca muamele etti kendimden utanıyorum” ifadeleri güvenlik güçlerinin insani muamele alanında da eşsiz olduğunu bir kez daha bu sözlerle ispatlamış oluyordu.
 
Güvenlik güçlerinin teslim olanlara insanca muamelesini gören ve buna rağmen teslim olmayı seçmeyen azılı beş terörist ise dün gece 03:30’de mezarlık bölgesine doğru kaçarken etkisiz hale getirildi. 

Teslim olanlar, hayatı ve devletin şefkatini seçtiler, diğerleri ise kaçmaya çalıştılar ve öldüler. Kaçmayı başarsalardı da zaten terör örgütündeki ortalama ömürleri 4-5 yıldan fazla değildi, yine öleceklerdi..

26 Mayıs 2016’da örgüt, her ne kadar bölgedeki tüm YPS güçlerini çektiğini duyursa da, operasyonlarla temizlenen bölgelerin dışında, örgütün döşedikleri EYP’ler aynen durmaktadır. Bunların temizlenmesi ve tekrar sivil halkın güvenle yaşayabileceği bir ortamın sağlanması için bölgedeki operasyonların devam etmesi gerekmektedir. Güvenlik güçleri, ilk günden beridir sivil zayiatın olmaması için kendi canları pahasına her türlü tedbiri almış, almaya da devam etmektedir. Halk yanımızdadır ve yanımızda olmaya devam edecekir.
 
Nusaybin farklı bir ilçedir teröristler için, vya ilçeydi diyebiliriz. Cizre’den, Sur’dan, Şırnak’tan farklıdır. Nusaybin’de güvenlik kuvvetlerimiz gerçekten çok büyük başarılar elde etmişlerdir.
 
Nusaybin’de bugüne kadar icra edilen operasyonlarda, 437 BTÖ mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş, 25 terörist teslim alınmış, 401 barikat kaldırılmış, 37 hendek kapatılmış ve 1027 EYP imha edilmiştir. Operasyonlarda 113 adet çeşitli cins ve çapta silah, bu silahlara ait 4463 adet mühimmat, 19 telsiz ve EYP yapımında kullanılan 650 kg patlayıcı madde ele geçirilmiştir.
 
Bir ilçede daha örgütün hayalleri suya düşmüştür. Özyönetim hayalleri ile sivil halka ve bölgenin gençlerine yaptıkları zulüm nihayet bir yerde daha sona gelmiş gibi görünmektedir. Şehir ve ilçelerde, sivillerin yaşam alanlarında direniş ve zafer bekleyen bölücü örgüt, her bölgede hezimete uğramıştır. Bundan sonraki yeni girişimlere kesinlikle müsaade edilmeyecektir."