Savcıya ''cezaevine kaçak giriş''ten dava

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı, dönemin Antalya Cumhuriyet Başsavcıvekili hakkında iş insanı Fettah Tamince’nin avukatı ile beraberindeki iki kadın ve bir erkeğin “cezaevine kayıt dışı girmelerini sağladıkları” gerekçesiyle açıldı

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, Antalya L Tipi Cezaevi’ne, 3 Ekim 2018 tarihinde, “kaçak giriş yapılması” olayına ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün “oluruyla” başlayan soruşturma sonucunda, dönemin Antalya Başsavcıvekili ile Antalya L Tipi Cezaevi Müdürü hakkında iddianame düzenledi.

İddianamede, iki şüpleli hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre iddianamede, halen Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’nde Cumhuriyet Savcısı'nın denetim ve idaresinden sorumlu bulunduğu Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na, 3 Ekim 2018 tarihinde, yanında 2 bayan ve 2 erkek şahısla gelerek, “usul ve yasaya aykırı şekilde giriş kaydı yaptırmaksızın, göz okuma retinasından geçirmeksizin içeriye girmelerini sağladığı” kaydedildi.

Savcının bu kişilerin hazır kuvvet odasında çağırttığı hükümlü Y.U. ile görüşmelerini sağladığı belirtilen iddianamede, “şüphelilerin bu şekilde görevlerinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle görevlerini kötüye kullanma suçunu işledikleri, dava açmaya yeterli suç şüphesinin oluştuğu” ifade edildi. İddianame, “son kovuşturmanın açılması”na karar verilmesi için Manavgat 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkemenin, son soruşturmanın açılması kararına bu hafta karar vermesi ve yargılamanın önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.

AVUKATLIĞINI ÜSTLENDİ

İddianamede, şüpheli savcının avukatlığını cezaevine giren avukat tarafından üstlenilmesi de ise dikkat çekti. Cezaevine kayıt dışı giriş yapan isimlerden olan avukat aynı zamanda iş insanı Fettah Tamince’nin de avukatı.

İçeri giren kadınlardan birisinin de Fettah Tamince’nin şirketinde üst düzey yöneticilik yapan M.Ö’nün eşi olduğu öğrenildi. İddianamede, savcının Adalet müfettişlerine verdiği ifade de yer aldı. Avukatın yanına gelerek, “hükümlünün iki kız kardeşi ve enitşesinin Y.U ile görüşmek için izin istediklerini ilettiğini” savunan savcı kendisine açık görüş haklarının bulunduğunu, izin verilmesine gerek olmadığını bildirdiğini öne sürdü.

 

Cumhuriyet

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News