Valilikten Şırnakta'ki çocuk istismarına ilişkin açıklama

Valilikten Şırnakta'ki çocuk istismarına ilişkin açıklama

Şırnak kent merkezinde bir sitede uzman çavuş tarafından 13 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunulduğu iddialarına valilik ve barodan açıklama geldi.

Şırnak kent merkezinde bulunan bir sitede A.A. isimli bir uzman çavuş tarafından, 13 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulduğu iddiaları üzerine hem Şırnak Valiliği hem de Şırnak Barosu açıklama yaptı.Şırnak Valiliği, kent merkezinde bulunan bir sitede, A.A. isimli bir uzman çavuşun 13 yaşındaki kız çocuğuna cinsel saldırı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada uzman çavuş A.A.'nın alkollü olduğu, çevreyi rahatsız edecek şekilde uygunsuz tavır sergilediği tespit edildiği ve gözaltına alınarak görevden uzaklaştırıldığı belirtildi: 

“15.07.2020 günü saat 01.00 sıralarında 155 İhbar hattına gelen çağrıda İlimiz Merkez Yeni Mahallede, vatandaşları rahatsız edecek hal ve hareketlerde bulunan bir şahsın çevrede bulunan vatandaşlar tarafından darp edildiği ihbarı üzerine olay yerine Emniyet ekipleri intikal etmiş, olay mahallinde A.A isimli kamu görevlisinin aşırı derecede alkollü olduğu, çevreyi rahatsız edecek şekilde uygunsuz tavır ve hareketler sergilediği tespit edilmiş ve adı geçen şahıs gözaltına alınmıştır. Konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerekli adli tahkikat başlatılmış, ayrıca hakkında idari tahkikat başlatılan bahse konu şahıs, adli ve idari soruşturmaların selameti açısından görevinden uzaklaştırılmıştır.”

Şırnak Barosu: Olayın tüm yönleriyle açığa çıkması için yakından takip ediyoruz
Şırnak Barosu da olaya ilişkin bir açıklama yaptı. Olayın yakından takip edildiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

"14.07.2020 günü 23:00 sıralarında çocuk H.'ye karşı çocuğun cinsel istismarı olayının adli makamlara intikali ile süreç yakından takip edilmiş gece yarısı mağdur beyanları, tanık beyanları ve kamera delillerinin dosya arasına alınması için çaba sarf edilmiştir. Olayın failinin kamu görevlisi olması nedeni ile yaşadığımız mağduriyet daha da artmıştır. Çocuğa karşı gerçekleştirilen her saldırının karşısında durduğumuzu bir kez daha yineleyerek; olayın tüm yönleri ile açığa çıkması için yakından takip ettiğimizi kamuoyuna saygı ile arz ederiz. 


Öte yandan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi ise konuyla ilgili sosyal medyadan paylaşım yaptı. Konunun takipçisi olduklarını belirten Elçi, “Şırnak'ta 13 yaşındaki küçük kıza cinsel tacizde bulunan uzman çavuş A.A. isimli şahsın eyleminin cezasız kalmaması için yönetim kurulu ve insan hakları merkezi üyesi meslektaşlarımız olayı takip etmektedirler." 

Şırnak'ta 10 yaşındaki çocuğa cinsel istismar! Sosyal medya ayağa kalktıŞırnak'ta 10 yaşındaki çocuğa cinsel istismar! Sosyal medya ayağa kalktı