40 kişinin öldüğü apartmanın sorumlusundan skandal itiraf

40 kişinin öldüğü apartmanın sorumlusundan skandal itiraf
Güncelleme:

Depremin yıktığı Hatay'da 40 kişinin hayatını kaybettiği Kasaplar Apartmanı'nın fen işleri sorumlusu, projeyi denetlemediğini itiraf etti.

Hatay'da depremde 40 kişinin hayatını kaybettiği Kasaplar Apartmanı'nın fen işleri sorumlusu ve statik proje sahibi şüpheli Murat Göksel D., yapının inşa sürecinde herhangi bir denetim yapmadığını söyledi.

Hakkında yakalama kararı çıkarılmadan kısa bir süre önce kaçtığı Tacikistan'dan getirilerek İstanbul'da tutuklanan şüpheli D.'ın, suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığınca görevlendirilen savcılar tarafından sorgulanan D., Kasaplar Apartmanı'nın fenni mesul ve statik proje müellifi (sahibi) olduğunu kabul etti.

Şüpheli D., Nihat B. ve Kazım B. kardeşlerce 1995'te inşa edilen binanın dönemin şartlarına uygun olarak yapıldığını savundu.

D., "Her ne kadar ilgili yapının fenni mesulü ve statik proje müellifi olarak gözüküyorsam da sahada herhangi bir gözetim ve denetim yapmadım, sadece proje hazırladım." dedi.

"Apartmanın inşa edildiği tarihte gözetim ve denetim yetkisinin fenni mesulde olduğunun" hatırlatılması üzerine D., müteahhitlerin binayı ne şekilde yaptığı konusunda bilgisinin olmadığını belirtti.

Depremde yıkılan apartmanda 40 kişinin hayatını kaybettiğini gözaltındayken öğrendiğini belirten D., hakkında yürütülen soruşturmadan haberinin olmadığını, yeni projelerde görev almak için Tacikistan'a gittiğini öne sürdü.

Depremde yaşanan can kayıpları nedeniyle üzgün olduğunu dile getiren D., apartmanın yıkılmasından sorumlu olmadığını iddia etti.

SORUŞTURMA

Hatay'da depremde yıkılan ve 40 kişinin hayatını kaybettiği Kasaplar Apartmanı'nın fen işleri sorumlusu D., hakkında yakalama kararı çıkmadan kısa süre önce Tacikistan'a kaçtı.

İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığınca çıkarılan yakalama kararı sonrası, ekipler Tacikistan yetkilileriyle görüşerek D.'ın ülkeye alınmayıp INAD (ülkeye girişine izin verilmeyen) yolcu olarak geri gönderilmesi talebinde bulundu.

Görüşmelerin ardından, Tacikistan'a alınmayarak aynı uçakla İstanbul Havalimanı'na getirilen D., gözaltına alındı.

Şüpheli D., emniyetteki işlemlerin ardından sevk edildiği adli makamca "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan tutuklandı.

Aynı soruşturma kapsamında apartmanı inşa eden Nihat B. ve Kazım B. kardeşler de daha önce tutuklanmıştı.

AA