52 yaş büyük eşinden kalan 2 milyon dolarlık mirasa tedbir konuldu

Kendisinden 52 yaş büyük eşinden kalan 2 milyon dolarlık mirasa tedbir konulan Harun E., ''Biz severek evlenmedik. Mal varlığının kız kardeşinin evlatlık çocuklarına kalmasını istemiyordu. Bana bırakmak istedi. Kabul etmezsem başka birini bulacağını söyledi. Kendi teklifiyle evlendik'' diye konuştu.

Harun E., 2005 yılında 22 yaşındayken, kendisinden 52 yaş büyük, o tarihte 74 yaşında olan Hatice Nuran T. ile tanıştı. E., 9 yıl Hatice Nuran T. ile birlikte yaşadı. Harun E. 2014 yılında 31 yaşındayken, 83 yaşındaki Hatice Nuran T. ile evlendi. Üç yıl sonra, Hatice Nuran T.'nin kız kardeşi evliliğin iptali için dava açtı. Hatice Nuran T., aynı tarihlerde, 86 yaşında hayatını kaybetti. T.'nin yaklaşık 4 milyon dolarlık mal varlığı kız kardeşi ile eşi Harun E.'ye kaldı. Ancak açılan evliliğin iptali davası nedeniyle, E.'nin miras payına tedbir konuldu. 

"BİZ SEVEREK EVLENMEDİK, KENDİSİ TEKLİF ETTİ"

Harun E., Hatice Nuran T. ile tanıştığında, apartmanda çöp topladığını belirterek "O apartmanda kendisine ait daireler vardı ama, çöp topluyordu. Bazı insanlar onu rahatsız ediyor, parasını alıyordu. Yardımcı olmak istedim, böyle tanıştık. Hatice Nuran'la 12 yıl birlikte yaşadık. Biz severek evlenmedik. Evlilik teklifi ondan geldi. Mal varlığının kız kardeşinin evlatlık çoçuklarına kalmasını istemediğini, ben kabul etmezsem başka birini bulacağını söyledi. Evliliğimiz 5 yıl sürdü, 4'ncü yılında, kız kardeşi evliliğin iptali için dava açtı. Eşimin ölümünden sonra mirasının yarısı kardeşine kaldı. Kardeşi rahmetli olduktan sonra, evlatlık çocukları bana kalan mirası da istedi. 45 yıldır görüşmüyorlardı. Açılan dava nedeniyle tedbir kararı verildi, bu nedenle mirasını alamadım" diye konuştu. Nikahtan önce akıl sağlığının yerinde olduğuna ilişkin doktor raporu aldıklarını belirten E., eşine 3 yıl önce demans teşhisi konulduğunu, resmi vasisi  olmasına rağmen mal varlığını satmadığını vurguladı. 

"52 YIL YAŞ FARKININ MADDİ ÇIKAR DIŞINDA AÇIKLAMASI YOK"

T.'nin kız kardeşi tarafından açılan ve çocukları tarafından devam ettirilen 'evliliğin iptali' davasının dilekçesinde, Harun E. ile Hatice Nuran T. arasındaki 52 yaş farkı vurgulanarak, bu durumun 'Hayatın olağan akışına aykırı olduğu' belirtildi. Hatice Nuran E.'nin dava tarihinde yatalak ve bunama hastalığı nedeniyle de ayırt etme gücünden yoksun olduğu kaydedilen dilekçede "31 yaşındaki genç bir erkeğin 83 yaşında demans hastası ve ayırt etme gücünden yoksun bir kadınla evlenmesinin maddi çıkarlar dışında başka bir açıklaması yoktur" denildi. Evliliğin iptali davasının yanısıra, Harun E. hakkında, Hatice Nuran T.'i öldürdüğü iddiasıyla suç duyurusunda bulunulduğu da öğrenildi. 

DHA

Etiketler miras davası tedbir