Bahçeli: ''Türkiye gerekirse savaş sebebi saymalıdır''
Murat Başoğlu hakkında bir şok iddia daha
''Öğretmenler terbiye etmek için öğrencileri okşayabilir''

7 adımda doğru klima kullanımı

Havaların ısınmasıyla birlikte klima talebi de arttı. Peki doğru klima kullanımı ve enerji tasarrufu nasıl sağlanır?

7 adımda doğru klima kullanımı
A+ A-

Alarko Carrier, son yıllarda enerji tasarrufu sağlayan inverter teknolojisine sahip klimalara artan talebe rağmen, tüketicilerin %80’inin klimayı yanlış kullandığını belirtiyor. İşte 7 adımda doğru klima kullanımının püf noktaları…

1) Uygun sıcaklığı seçin: Ev veya ofis için konfor sıcaklığını yazın 23-26 derece, kışın ise 20-24 derece aralığında tutarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

2) Güneş ışınlarının içeri girmesini engelleyici önlemler alın: Klima kullanılan alanlarda – özellikle çok sıcak günlerde- perde, jaluzi ve kepenklerle güneş ışınlarının içeri girmesini engelleyerek enerji tüketimini azaltabilirsiniz.

3) Klimanın iç ve dış ünitesinin konumuna dikkat edin: Klimanın iç ve dış ünitesinin hava giriş-çıkış yerinin kapanmamasına dikkat edip, dış üniteyi binanın daha az güneş alan tarafına monte ettirerek, soğutmanın olumsuz etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.

4) Nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın: Nemin yoğun olduğu günlerde klimayı nem alma modunda çalıştırarak daha az enerji harcayıp, konfor artışı sağlayabilirsiniz.

5) Binanızdaki ısı yalıtımına dikkat edin: Eğer eski bir binadaysanız yalıtımı yenileyip, iç ısı dengesini daha uzun koruyabilir, enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

6) Klima filtrelerinin periyodik bakımını yaptırın: Periyodik bakımlarla cihazınızın ömrünü uzatabilir ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.

7) R410A soğutucu gazlı klima kullanımına dikkat edin: Klimada verimliliği yüksek ve çevreye zarar vermeyen R410A gazının kullanıldığından emin olarak enerji verimliliğini artırabilirsiniz.