Bakan açıkladı: Köprü'den çift yönlü ücret mi alınacak?
Suudi sözde din adamı: ''Tecavüzün sorumlusu kadınlardır''
AK Parti'de sıra Bakanlara mı geliyor ?

Ab Türkiye Delegasyonu; Mülteci Avrupa'ya Gitmek İstiyorlarsa, Ona Hukuki Yolları Sunabilmeliyiz

AVRUPA Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati, Denizli'de düzenlenen 10'uncu Avrupa Birliği Gençlik Forumu'nda mülteci konusuna...

Ab Türkiye Delegasyonu; Mülteci Avrupa'ya Gitmek İstiyorlarsa, Ona Hukuki Yolları Sunabilmeliyiz
A+ A-

AVRUPA Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati, Denizli'de düzenlenen 10'uncu Avrupa Birliği Gençlik Forumu'nda mülteci konusuna değinerek, "Bizim sorunumuz, mültecilere yardımları en iyi şekilde sağlayabilmek ve onlara yaşadıkları yerlerde yardımcı olabilmek. Mülteciler, Türkiye üzerinden Avrupa'ya gitmek istiyorlarsa; onlara, hukuki yolları sunabilmemiz gerekiyor" dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) tarafından uygulanan AB Bilgi Merkezleri Ağı Projesi kapsamında, 10'uncu Avrupa Birliği Gençlik Forumu, Denizli Ricchmond Otel'de yapıldı. Forumun açılışına TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati de katıldı.

ÖZER VİZEYE DEĞİNDİ

Vize yüzünden Türkiye'de AB'ye karşı olumsuz algı oluştuğuna değinerek konuşmasına başlayan Özer, bu yıl AB'nin vizesiz giriş uygulamasını başlatmasını ülke adına önemli olduğunu belirtti. Özer, "Türkiye'nin 2016 yılı içinde "Vize Serbestisi Yol Haritasında" belirtilen koşulları yerine getirmesini, AB'nin de artık bu haksız uygulamadan vazgeçmesini bekliyoruz" dedi.

MÜLTECİ KONUSU

Mülteci sorununa da değinen Necdet Özer, "Türkiye ve AB; insani, ekonomik ve güvenlik boyutuyla son derece karmaşık bir ortamla karşı karşıyadır. Türkiye'nin de, AB'nin de tek başına davranma lüksü yoktur. Nitekim Türkiye ve AB, insani sorumluluk, dayanışma ve yük paylaşımı temel ilkeleriyle hareket etmeye ve mağdur durumdaki Suriyeliler için birlikte çalışmaya karar verdiler. Burada, insani yardımlar yanında, Suriyelilerin Türkiye'de ve AB ülkelerinde ekonomik hayata katılımı bir zorunluluktur. Bu zorunluluk esasen Suriyeliler, Türkiye ve AB için yeni fırsatlar da ortaya çıkarmaktadır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, Suriyelilerin hayat şartlarının düzeltilmesi ve ekonomiye kazandırılması için, başta EUROCHAMBRES olmak üzere, Avrupa Birliği'ndeki partnerlerimizle birlikte çalışıyoruz. Kısaca, 2016 yılı için Türkiye'nin AB gündemi son derece yoğun olacaktır. O yüzden Türkiye'nin AB üyelik sürecinin hızlanması büyük önem taşıyor" diye konuştu.

SZOMBATİ: "İFADE VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DÜNYANIN SORUNU"

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati ise ifade ve basın özgürlüğünün sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Sorun Avrupa Birliği'nde de tartışılıyor. Türkiye'nin AB üyesi olması için temel haklar ve bu alanlardaki özgürlükler en üst seviyede tanıması gerekir. Türkiye'nin AB üyeliği tek başına konudur. Müzakerelerin amacı, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğiyle ilgilidir. Müzakerelerin sonucunun ne olacağını bilemeyiz. Mülteci sorunu kendine has ayrı bir konudur. Bizim buradaki sorunumuz; mültecilere yardımları en iyi şekilde sağlayabilmek ve onlara yaşadıkları yerlerde yardımcı olabilmek. Mülteciler, Türkiye üzerinden Avrupa'ya gitmek istiyorlarsa; onlara, hukuki yolları sunabilmemiz gerekiyor."

Forumda, Türkiye'nin 20 kentinden 120 üniversite öğrencisi, akademisyen ve sivil toplum örgütü temsilcileri, "Avrupa Birliği ve Türkiye'de demokrasi', "Yurttaşlık ve çoğulculuk" konularında düzenlenen eğitim ve panellere katılıp, düzenlenen çalıştaylarda fikirlerini tartıştı.

FOTOĞRAFLI