Mersin'de polis servis aracına bombalı saldırı !
Kömür ocağında göçük: 6 işçi ölü
Kasko sigortasında flaş gelişme

Abd'den Suriye'deki Taraflara Çağrı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'deki tarafların çatışmaların durdurulması anlaşmasına bağlı kalması çağrısında bulundu

Abd'den Suriye'deki Taraflara Çağrı
A+ A-

WASHINGTON (AA) - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsviçre'nin Cenevre kentinde yeniden başlayan Suriye görüşmeleri hakkında, sahadaki muharip güçlerin görüşmeleri yürüten BM'ye fırsat vererek çatışmaların durdurulması anlaşmasına bağlı kalması çağrısında bulundu.

Kerry, ABD Dışişleri Bakanlığının yıllık İnsan Hakları Raporu'nu yayımlaması dolayısıyla gazetecilere açıklama yaptı. Konuşmasında Suriye konusuna değinen Kerry, en yaygın ve dramatik insan hakları ihlallerinin terör olayları ve Suriye'deki çatışmalar nedeniyle Ortadoğu'da görüldüğünü söyledi.

Suriye ve Irak gibi yerlerde insan hakları ihlallerinde bulunanların eylemlerinden sorumlu tutulmaları gerektiğini belirten Kerry, bu amaçla zulümlerin kanıtlarının ortaya çıkarılması için gösterilen uluslararası çabaları desteklediklerini ifade etti.

Kerry, Suriye sorununa siyasi çözüm aradıklarını, insani yardımların ulaştırılmasını hedeflediklerini, çatışmaların durdurulması anlaşmasının sürmesini istediklerini ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı ile 2012'de imzalanan Cenevre Bildirisi çerçevesinde Suriyelilerin öncülüğünde siyasi bir geçiş taahhüdüne bağlı olduklarını dile getirdi.

Kerry, "Onlarca yıldır süren diktatörlük ve yıllardır akan kan nedeniyle bazıları Suriye'nin yeniden toparlanamayacağına inanıyor. Ben buna katılmıyorum. Tarih, insanlığın ne kadar dirençli olduğunu ortaya koyan örneklerle dolu" dedi.

Suriye'de 26 Şubat'ta başlayan çatışmaların durdurulması anlaşmasıyla şiddet olaylarının önemli ölçüde azaldığını vurgulayan Kerry, "Suriyelilerin ülkelerini tekrar bir araya toplayabileceklerinin garantisi yok ama yaşadıkları onca şeyden sonra en azından bunu deneyebilme fırsatını hak ediyorlar" diye konuştu.

BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile konuştuğunu aktaran Kerry, Suriye ile ilgili sözlerini şöyle tamamladı:

"Mistura ile barış görüşmelerinin yeniden başlamasını ele aldık. Mistura, Uluslararası Suriye Destek Grubu ve buna müdahil tüm ülkeler adına vurgulamak istiyorum. Görüşmelere katılan tüm taraflara, sahadaki muhariplere, rejime ve diğerlerine çatışmaların durdurulması anlaşmasına bağlı kalmaları çağrısı yapıyoruz. 2012 Cenevre Bildirisi'ne göre bir geçişi müzakere edebilmek için önümüzdeki günlerde bir fırsat var ve onlar da bunu istediklerini söylüyorlar. İran, Rusya, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa ülkelerinin çoğu, Destek Grubu ülkelerinin hepsi buna imza attı. Tüm muharip güçlerden, Staffan de Mistura ve ekibine Cenevre'de işlerini yapmaları için önümüzdeki saatlerde ve günlerde fırsat vermelerini istiyoruz."