Aydın'daki vahşette şok gerçek ortaya çıktı
MHP ile AK Parti arasındaki Davutoğlu krizi büyüyor
Niğde Belediye Başkanı istifa etti

Abd’den Fas’a 450 Milyon Dolarlık Yardım Fonu

RABAT (AA) - Merkezi ABD'de bulunan Millennium Challenge Corporation (MCC) ve Fas hükümeti 450 milyon dolarlık yardım fonu anlaşması imzaladı.Fas ve ABD arasında...

Abd’den Fas’a 450 Milyon Dolarlık Yardım Fonu
A+ A-

RABAT (AA) - Merkezi ABD'de bulunan Millennium Challenge Corporation (MCC) ve Fas hükümeti 450 milyon dolarlık yardım fonu anlaşması imzaladı.

Fas ve ABD arasında bu yıl 3’üncüsü düzenlenen İş Geliştirme Konseyi’nden sonra yapılan törende, anlaşma zabtı, Fas Başbakanı Abdulillah Benkiran ve MCC Genel Müdürü Dana Hyde tarafından imzalandı.

Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen törende konuşan Başbakan Benkiran, “ABD tarafından verilen bu yardım fonu önümüzdeki beş yıl boyunca eğitim ve gayrimenkul alanlarında değerlendirilecektir. ABD'den 2008-2013 dönemleri arasında kullanmak üzere aldığımız 750 milyon dolarlık yardım fonunu ülkedeki istikrarın ve güvenliğin korunması için şeffaf bir şekilde kullandık, aynı şekilde bu fonu da Fas'ın istikrarı ve güvenliği için kullanacağız." ifadelerini kullandı.

MCC Genel Müdürü Hyde ise yaptığı konuşmada, “Bu fonun amacı, eğitim standardını yükseltmek, gençlere yeni iş fırsatları oluşturmak ve ekonomik kalkınma için iş geliştirme projeleri alanında gelişim sağlamaktır.“ ifadelerine yer verdi.

2004 yılında kurulan, ABD merkezli MCC, gelişmekte olan ülkelere, yoksulluğu azaltmak, ekonomik büyümeyi hızlandırmak ve devlet taahhütlü sosyal projelere yardım fonu sağlıyor.​