AİLE BAKANI KAYA'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

Almanya'dan özel uçakla İstanbul'a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, havalimanında açıklamalarda bulundu.

AİLE BAKANI KAYA'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR
A+ A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, özel uçakla İstanbul'a geldi. Bakan Kaya ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak havalimanında kameralar karşısına geçti. Bakan Kaya, "Hollanda’da gerçekten çok acı bir gece yaşadık. Bizim maslahatgüzarımız gözaltına alındı. Benim koruma arkadaşlarım, danışmanım, beş kişilik ekibim gözaltına alındı" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda'da yaşanan diplomatik skandalın ardından Türkiye'ye döndü. Dün gece karayolu ile Almanya'ya geçen Bakan Kaya, Köln'den özel uçakla İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda aralarında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve bazı partililerce çiçeklerle karşılanan Bakan Kaya, VIP Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında ilk olarak söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, şöyle konuştu:

Kıymetli misafirler, değerli basın mensubu arkadaşlar öncelikli olarak sayın bakanımız tabi gece bir yolculuk yaptığı için biraz yorgun. Onun için soru cevap olmadan izninizle ayrılacağız. Öncelikli olarak tabi ki sayın bakanımızın teşrifiyle birlikte dün akşam yaşanan olayları tüm dünya özelinde değerlendirmek lazım. Şu açıdan bakmakta fayda var. Hollanda için Avrupa demokrasisi için bir utanç gecesi yaşandı dün akşam. Çünkü demokrasinin beşiği denen bir kıta, uluslararası hukuka aykırı ne varsa ayaklar altına alıp çiğneyerek dün akşam hepsini gerçekleştirdi.
Tüm o çerçeveyi, faşizan nazi mantığı bir noktada değerlendirmek mümkün olur mu bilmiyorum ama kamuoyunun takdirine bırakmak çok daha doğru olacaktır. Yıllarca Türkiye’ye ders vermeye çalıştığını ifade eden bir Hollanda, böyle bir uygulamayla büyük bir yanlışın içerisine girmiştir. Bunu çok basit ifadeyle, seçimlerin malzemesi olarak yorumlamak da gerçekçi değildir.,

Dün akşam diplomasi açısından bir çok meslektaşımızla görüşmeler gerçekleştirdik. Emin olun bir çoğu bu olaydan dolayı, kendi hükümetlerini çok ciddi şekilde eleştirdiler. Ama daha sıkıntı verici olan nedir biliyor musunuz? Kamuoyu önünde açıklamaktan endişe kaygı korku duymalarıdır. 

Şimdi bu çerçevede hakikaten Türkiye olarak 16 Nisan’da bir referandum gerçekleştirecek olan bir ülkenin yaklaşık 5 milyon vatandaşını demokrasinin en temel kuralı olarak ‘yerinde bilgilendirme’ yerinde tüm süreçle ilgili olarak anlatıp onların en basit temel haklarını özgürce ifade edebilmeleri için yapmak istedikleri ziyaretleri iptal etmek, en doğal hakları olan diplomatik pasaporta sahip insanlara anti demokratik şekilde müdahale etmeye çalışmak çok ama çok ağır bir süreçtir. 

Bu manada ve bu anlamda 16 Nisan seçimlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördüklerini düşünüyorum. Tekrardan geçmiş olsun diyorum.

BAKAN KAYA O GECEYİ ANLATTI

Yaşadıklarını anlatan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise, Hollanda'ya seçmenlerle buluşmak için gittiğinin altını çizerek, "Bunun için bir bakan olarak bir ülkede vatandaşlarımızla kendi topraklarımız sayılan konsolosluk binasında görüşmek üzere gittim. Bunun için izin almamız gerekmiyor. Konsolosluk toprakları ülkenin kendi toprakları sayılır. Bizim Hollanda'nın iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz elbette ki yok. Konsolosluğumuza 30 metre kala durdurdular. Konsolosluk binasına giriş yapmamıza izin vermedi polis ekipleri. Konsolosumuzun da yanımıza gelmesine izin verilmedi. Saatlerce polisler önümüzde etten bir duvar örerek konsolosluğa geçmemize izin vermediler. Ancak Almanya'ya onlar eşliğinde gidersek çıkmamıza izin vereceklerini söylediler" şeklinde konuştu.

"Kaba ve sert bir muameleye maruz kaldık"

Gayri insani ve gayri ahlaki bir muamele ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Bakan Kaya, "Demokrasiden özgürlüklerden bahseden Hollanda'da gerçekten acı bir gece yaşadık. Bizim maslahatgüzarımız gözaltına alındı. Benim 5 kişilik ekibim gözaltına alındı. Biz de araçtan çıkarılarak polisler eşliğinde Almanya sınırındaki polis merkezine götürüldük ve orada 1.5 saat bekletildik. Kaba ve sert bir muameleye maruz kaldık. Her zaman kadın haklarından bahseden Avrupa'nın bir kadın bakana bu şekilde müdahalesi de çok çirkin. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden 3 gün sonra bunu yaşamak trajikomik. Sınırda bekletildikten sonra Almanya başkonsolosumuzun aracına geçerek Almanya'ya geçtik ve uçağa binerek buraya geldik" dedi.

"Hollanda'da dün gece tüm özgürlükler askıdaydı"

Hollanda'nın Türk bakanların programlarını iptal kararlarını gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen Bakan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz oraya vatandaşlarımızla buluşmak ve yeni hükümet sistemini anlatmaya gidiyoruz. İfade özgürlüğü, toplanma hakkı, bunların hepsi ayaklar altına alındı. Hollanda'da dün gece tüm özgürlükler askıdaydı. Bizimle buluşmak üzere gelen vatandaşlarımıza gayri insani muamelede bulunuldu. Üzerlerine atlarla, köpeklerle saldırıldı. Basın özgürlüğünden söz eden Hollanda, basın mensuplarını yerlerde sürükleyerek kötü muamelede bulundu. Hollanda'da dün gece aniden OHAL ilan edildi. Biliyorsunuz biz 15 Temmuz'da hain bir darbe teşebbüsü yaşadık. Bu darbe teşebbüsü sonrası olağanüstü hal ilan ettik. Bu olağanüstü hali batı sürekli sorguladı. Bizim 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası çıkarttığımız OHAL'i sorgulayan batı, bir gecede bir kadın bakanın vatandaşları ile kendi toprakları sayılan konsolosluk binasında buluşması üzerine olağanüstü hal ilan etti. Bütün yaşananları kınıyoruz. Batının da duyarlı hassas vicdanlı siyasetçilerinin bu yaşananları gördüğünü, kınadıklarını, bunu sesli olarak dile getirmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Özgürlüklerimizi dün Hollanda'da askıya alındı. Bir ülkenin bakanını olmayacak şeklide sınır dışı ettiler. Bir kez daha Hollanda'yı kınıyorum."

Hollanda'dan diplomatik skandal

Hollanda hükümeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'nın Türk toplumuyla ve diplomatik temsilcilerle bir araya gelmek amacıyla yapacağı ziyaretleri engellemişti.

Dışişleri Bakanlığı da halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisinin bir müddet görevine dönmemesini istemişti.

Rotterdam'da Başkonsolosluğuna geçmesine müsaade edilmeyen Kaya'nın önce korumaları gözaltına alınmıştı. Kaya'yı aracından çıkarmaya çalışan polis, vinçli çekici getirip aracı zorla çekme girişiminde bulunmuştu. Aracın kilidini açmak zorunda kalan Bakan Kaya, başka bir araçla polis eskortuyla Almanya'ya götürülmüştü.

Hollanda güvenlik güçleri, Kaya'ya destek vermek için gelen binlerce Türk vatandaşını dağıtmak için polis köpekleri ve atlı polisleri kullanarak sert şekilde müdahale etmişti.