AK Parti önünde oturma eylem

AK Parti önünde oturma eylem

Eskişehir'de 4 aydır maaş alamayan işçiler AK Parti Eskişehir İl Binasına yürüyerek bina önünde oturma eylemi yaptı. Polis işçilerin AK Parti binasına yürümesine izin vermedi.

Eskişehir’de Zeytinoğlu gurubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işyerlerinde çalışan Birleşik Metal-İş Üyesi işçiler dört aydır maaş alamadıkları için AK Parti Eskişehir İl Binası’na yürüdü.

Odatv'den Hüreyra Oflaz'ın haberine göre Yunus Emre Caddesi üzerinde bulunan AK Parti Eskişehir İl binasına yürümek isteyen işçilere polis izin vermedi. İşçiler oturma eylemi yaptı. Eylemde “Babalar İşsiz, Çocuklar Aç”,”Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız”, “Gün gelecek devran dönecek AK Parti işçiye hesap verecek” sloganları atıldı.

DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı, “Bugün burada Eskişehir’in köklü sanayi kuruluşlarından Zeytinoğlu gurubu bünyesindeki, Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işçilerinin içinde bulunduğu güç durumun ayrıntılarını bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Bu işletmelerde sendikamız üyesi işçiler dört aydır ücret alamıyorlar. Ayrıca bu işletmelerde Eylül ayı başından itibaren üretim faaliyeti ne yazık ki tümüyle durmuştur. Yaklaşık 500 işçinin mağduriyeti her geçen gün daha fazla artmaktadır” diye konuştu. 

Hami Baltacı, Zeytinoğlu grubu şirketlerinde çalışan yaklaşık 500 işçinin mağduriyetlerinin giderilmesi için “Bu konuda en başta iktidar partisi AK Parti’nin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekmektedir. Sendikamız üyelerin mağdur olmamaları için tüm işçiler uğradıkları haksızlığa eyvallah demeyecektir” diyerek AK Parti’ye çağrıda bulundu.

Daha sonra DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı, DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Arı, işyeri temsilcisi AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan ile bir görüşme yaptı.

Yapılan görüşmenin ardından Hami Baltacı işçilere seslendi. Baltacı, “Aylardan beri süre gelen yaşadığımız sorunları AK Parti İl Başkanına dile getirdik. Amacımız var olan durumun düzeltebileceği yönündeki düşüncelerimizi kendilerine ilettik. İl başkanı da bize konuyu Cumhurbaşkanı ve ilgili bakanlara ileteceklerini söyledi. Bu mücadeleye kayıtsız kalmamaları adına her türlü mücadeleyi yapmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Baltacı, 10 Ekim’de fabrikada toplanacaklarını, 22 Ekim’de ise Ankara’ya yürüyeceklerini de belirtti.

OdaTV