AK Partili belediye israfı böyle savundu!

AK Partili Mamak Belediyesi "mevzuata aykırı" lüks otomobillerini "Ankara’nın en büyük ilçelerinden birisiyiz. Misafirlerimizi gezdirmek amacıyla yaptık" diyerek savundu.

AK Partili belediye israfı böyle savundu!
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

AK Partili Mamak Belediyesi’nin, kamu kurumlarına alınacak taşıtların özelliklerine sınırlama getiren Bakanlar Kurulu kararını yok saydığı belirlendi.

Birgün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre Sayıştay’ın 2018 yılı denetimleri kapsamında Mamak Belediyesi’nin mali hesaplarını inceleyen denetçiler, idarenin lüks kategorideki bir yabancı menşeili araç kiraladığını tespit etti. Belediye yetkilileri, kamu kaynaklarından yapılan usulsüz harcama ile gerçekleştirilen taşıt kiralama işini, “Başkentin büyük ilçelerinden biri olmamız nedeniyle ziyarete gelen misafirlerimizin gezdirilmesi için kiralanmıştır” şeklinde savundu.

Sayıştay’ın, AK Partili belediyelerdeki usulsüzlük tespitlerine yenileri eklendi. Sayıştay denetçilerinin 2018 yılı denetimleri, kamu kaynaklarından yapılan gereksiz harcamaları bir kez daha gözler önüne serdi.

LÜKS ARAÇ KİRALANDI

Mamak Belediyesi’nin, “Gülen’i 100 yıl yaşatacağım” diyen Doktor Tuncay Delibaşı’nın kurucuları arasında yer aldığı vakfa arsa tahsis etmesi ile gündeme gelen Mesut Akgül’ün belediye başkanlığı döneminde mevzuata aykırı şekilde lüks araç kiraladığı öğrenildi. Belediye bünyesine alınacak station-wagon cinsi taşıtların motor hacimlerinin bin 600 cc’yi geçmemesi ve yabancı menşeili olmaması gerektiğinin altını çizen denetçiler, belediyenin kiraladığı araçların bir kısmının yabancı menşeili olduğunu belirledi.

"BÜYÜK İLÇELERDEN BİRİSİYİZ"

Sayıştay’ın, araç kiralama işine yönelik mevzuata aykırılık tespitini kabul eden idare, ilginç bir savunma yaptı. Mamak’ın, Ankara’nın büyük ilçelerinden birisi olduğunu belirten idarenin savunmasında, “Ziyarete gelen misafirlerimizin gezdirilmesi amacı ile ilimizi ve ilçemizi temsil etmesi düşüncesiyle hizmet amaçlı olarak sınırlı sayıda bir adet makam aracı bin 600 cc’nin üzerinde kiralanmış olup, diğer araçlar ise 1600 cc’nin altındadır. Ayrıca Nisan 2019 tarihi itibarıyla makam aracı da değiştirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Sayıştay’ın Mamak Belediyesi’ne ilişkin usulsüzlük tespitleri bununla da sınırlı kalmadı. AK Partili belediyenin, organizasyon kapsamındaki ihtiyaçları kısımlara bölerek doğrudan temin limitinin altına çektiği ortaya çıktı.

KANUNUN ARKASINDAN DOLANILDI

Sayıştay’ın incelemelerine göre, Mamak Belediyesi, Polis Haftası Organizasyonu’na yönelik yaptığı hizmet alım ihalelerini parasal limitlerin altında kalmak amacıyla kısımlara böldü. Organizasyon kapsamındaki ihtiyaçlar için açılan ihaleyi, Kamu İhale Kanunu’nun 22/d maddesinde öngörülen 67 bin 613 TL limit tutarının altında kalmak amacıyla ikiye bölen idare, toplamda 122 bin TL ödeme yaptı. İdare, Sayıştay denetçilerinin tespiti karşısında işin aciliyeti nedeniyle bu yönteme başvurulduğunu savundu.

Birgün

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News