AK Partili belediyede sınavsız, çalışmadan memur oldular

AK Partili Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde 2008 ile 2018 yılları arasında özel kalem müdürlüğüne atanan sekiz kişinin iki ay bile görev yapmadan memur olduğunu tespit edildi.

AK Partili belediyede sınavsız, çalışmadan memur oldular
A+ A-

Sayıştaş’ın 2018 yılı denetimleri kapsamında AK Parti'li Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan atamalar incelendi. Denetçiler, özel kalem müdürlüğüne atanan sekiz kişinin iki ay bile görevde kalmadığını ve kısa görev sürelerinden sonra memur unvanı ile başka birimlere atandığını belirledi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda, “En uzun süre görevde kalan özel kalem müdürünün ise bir yıl iki ay 13 gün görev yaptığı ve ardından ekonomist unvanı ile memuriyete geçirildiği görülmüştür. Özel kalem müdürlüğüne açıktan yapılan atamaların memuriyete sınavsız geçişin bir yolu olarak kullanıldığı, açıktan atanan kişilerin bir süre sonra memur olarak başka bir kadroya geçirildiği görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

“BELİRTİLEN HUSUSLAR DİKKATE ALINACAKTIR” YANITI VERİLDİ

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Sayıştay, özel kalem müdürlüğüne yapılan atamaların öncelikle belediyede çalışan memurlardan ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlardan yapılması gerektiği uyarısında bulunarak AK Partili Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat’ ilkesine aykırı hareket ettiğini saptadı. Belediye yetkileri, Sayıştay’ın usulsüz atamalara ilişkin tespitine, “Belirtilen hususlar dikkate alınacaktır” yanıtını vermekle yetindi.

YÜZDE 3 SAĞLANMADI

Sayıştay denetçileri, kanunun gereği kurumların toplam dolu kadrosunun yüzde 3’ü oranında memur çalıştırmak zorunda olduğunu hatırlatarak, belediyenin 14 adet engelli memur çalıştırma yükümlülüğü bulunmasına rağmen 11 adet engelli memur çalıştırdığını belirledi.

25 GÜNDE MÜDÜRİYET

31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den CHP’ye geçen Samsun Atakum Belediyesi’nin 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda da dikkat çeken tespitler yer aldı. Atakum Belediyesi’nin AK Partili eski başkanı İshak Taşçı’nın yerel seçimlere üç ay kala, muhasebeciyi üçüncü derece zabıta müdürü olarak atadı. Taşçı, aynı kişiyi 25 gün sonra da mali hizmetler müdürü olarak atadı.

KANUNA AYKIRI ATAMA

Sayıştay raporunda atamanın mevzuata aykırı olduğu belirtilerek “Söz konusu personelin zabıta müdürü olarak atanması, aranan şartları taşımadığından ve aynı zamanda sınav şartını da yerine getirmemiş olduğundan, mümkün görülmemektedir. Bununla beraber söz konusu personel zabıta müdürü olarak atandıktan 25 gün gibi kısa bir süre sonra Mali Hizmetler Müdürü olarak atanmıştır” dendi.