Albay 5 bin lira için kariyerini yaktı !

Albay 5 bin lira için kariyerini yaktı !

Sigortalı çalışan eşini işsiz gösterip 5 bin liralık aile yardımı aldığı tespit edilen Albay hakkında 10 yıla kadar hapis isteniyor.

Sigortalı çalışan eşini işsiz gösterip beş bin lira aile yardımı aldığı belirlenen İstanbul Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görevli Albay Ayhan K.'ye 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Sabah'tan Dilek Yaman'ın haberine göre, İstanbul Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda albay olarak görev yapan Ayhan K.'nin eşini sigortalı bir işte çalışmasına rağmen işsiz gösterip çalıştığı kurumundan beş bin lira usulsüz şekilde aile yardım parası aldığı belirlendi. Albay hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Eşi Aslı K. 2010'dan itibaren sigortalı bir işte çalışmasına rağmen Ayhan K., 2012-2014 arasında Sahil Güvenlik Komutanlığı'na verdiği dilekçede eşinin çalışmadığını ve bu sebeple aile yardım parası almak istediğini beyan etti. Albay, iki yıl boyunca kurumdan beş bin lira maddi destek sağladı.

Albay Ayhan K.'nin eşinin sigortalı çalıştığının fark edilmesi üzerine hakkında suç duyurusunda bulunuldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı memur Suçları Bürosu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan albay, pişman olduğunu belirterek kurumun zararını iade ettiğini kaydetti. Ayhan K., haksız yere menfaat sağladığı ücreti kurumuna iade etse de hakkında "kamu kurumu zararına dolandırıcılık" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından dava açıldı.

Beş bin lira için kariyerini yakan Albay Ayhan K. hakkında 10 yıla kadar hapis cezası istendi. Dava ilerleyen günlerde Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.