Alman Lisesi’nde yolsuzluk davası

Alman Lisesi’nde yolsuzluk davası

Özel Alman Lisesi eski muhasebe çalışanının okul ücretleri ve maddi yardımların toplandığı hesabı boşalttığı iddia edildi.

İddiaya göre Özel Alman Lisesi eski muhasebe çalışanının velilerden alınan okul ücretleri ve Almanya’dan gelen maddi yardımların toplandığı hesapları boşalttı.

Hürriyet gazetesinden Fırat Alkaç'ın haberine yaklaşık 4 milyon Euro’yu zimmetine geçiren zanlı bu parayla iki tekne aldı.

TEKNEYLE YUNANİSTAN’A GİTTİ

Kayıplara karışan zanlının satın aldığı teknelerin biriyle Yunanistan’a kaçtığı iddia edildi. Diğer teknenin ise İstanbul’da demirli olduğu tespit edildi.İddialar üzerine Özel Alman Lisesi yetkilileri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulundu.

Soruşturma başlatan savcılık Özel Alman Lisesi’nin eski Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Wolf-Bernd Kretzschmann ve lisenin muhasebecisinin de aralarında bulunduğu 20 kişi hakkında “zimmet, görevi kötüye kullanma ve dolandırıcılık” suçlarından iddianame düzenledi. İstanbul Adliyesi 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede tek şikâyetçi olarak Özel Alman Lisesi yer aldı.  

İDDİALAR ALMAN BASINDA

Özel Alman Lisesi’ndeki yolsuzluk iddialarına geçtiğimiz aylarda Der Spiegel’de yer verilmişti. Habere göre okuldaki yolsuzluk olayları 2013 yılında ortaya çıkmış ve konu Alman Dışişleri Bakanlığı’na rapor edilmişti.