Şaka değil gerçek; 9 bin liraya çalıştıracak işçi bulamıyorlar !
AK Partili Şaban Dişli neden istifa etti ?
''Davutoğlu gerçekler ortaya çıkarsa mahçup olur''

Almanya'da Uyum Yasası Hazırlığı

Almanya Başbakanı Merkel: "Uyum yasası hazırlıyoruz. Bu, Almanya tarihinde bir ilk olacak"

Almanya'da Uyum Yasası Hazırlığı
A+ A-

BERLİN (A.A) - Almanya Başbakanı Angela Merkel, koalisyon hükümetinin, ülkeye yönelik göçü ve yabancıların topluma uyumunu düzenleyebilmek ve kolaylaştırabilmek amacıyla uyum yasası hazırladığını söyledi.

Merkel, koalisyon ortakları Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Partisi Genel Başkanı Horst Seehofer ile Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, "Uyum yasası hazırlıyoruz. Bu, Federal Almanya Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olacak" dedi.

Merkel, Almanya'ya gelen mültecilerin işlemlerini düzgün bir şekilde yapabilmek ve yabancıların topluma uyumunu kolaylaştırabilmek amacıyla böyle bir yasaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Angela Merkel, bu yasa çerçevesinde vasıflı yabancıları daha rahat şekilde istihdam piyasasına sokmayı hedeflediklerini, diğer yandan daha az vasıflı insanların dil ve uyum kurslarıyla topluma kazandırılmasını istediklerini kaydetti.

Alman şirketlerinin istekleri doğrultusunda yabancıların hukuki haklarının da yasayla daha belirgin hale geleceğini belirten Merkel, iş hayatında başarılı olan yabancılara sürekli oturum hakkının da verileceğini, diğer yandan dil ve uyum kurslarını yarıda bırakan yabancıların ise ülkedeki oturum haklarını kaybedeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren mizah programının sunucusu Jan Böhmermann hakkında dava açılması talebiyle Türkiye'nin gönderdiği nota hakkında bir karar alınıp alınmadığı sorusuna karşılık da Merkel, bu konuyu hala görüştüklerini söylemekle yetindi.

Başbakan Yardımcısı Sigmar ve SPD Genel Başkanı Gabriel de, hazırlanan uyum yasasını tarihi bir adım olarak nitelendirdi.