Almanya’da Enflasyon Martta Yüzde 0,8 Arttı

FRANKFURT (AA) - Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mart ayında önceki aya göre yüzde 0,8, geçen yılın aynı ayına kıyasla da yüzde 0,3 arttı....

Almanya’da Enflasyon Martta Yüzde 0,8 Arttı
A+ A-

FRANKFURT (AA) - Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mart ayında önceki aya göre yüzde 0,8, geçen yılın aynı ayına kıyasla da yüzde 0,3 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) bugün açıkladığı nihai verilere göre, Almanya'da TÜFE ile ölçülen enflasyon, bu yılın mart ayında şubat ayına kıyasla yüzde 0,8 yükseldi. Enflasyon geçen yılın mart ayına oranla da yüzde 0,3 artış kaydetti.

Böylece Almanya’da enflasyona ilişkin nihai veriler 30 Mart’ta açıklanan öncü verileri teyit etti.

Almanya'da, Avrupa Birliği (AB) uyumlu TÜFE ise martta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,8 ve önceki yılın aynı ayına kıyasla da yüzde 0,1 arttı. AB uyumlu TÜFE’ye ilişkin nihai veriler de öncü veriler doğrultusunda gerçekleşti.-Mart’ta enerji fiyatlarındaki azalış enflasyonu olumsuz etkilediMart’ta enerji fiyatlarındaki azalış, enflasyonun genel görünümünü önceki aylarda olduğu gibi olumsuz etkiledi. Enerji ürünleri arasında özellikle ısınmada kullanılan yakıt fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 28,3 ve motor yakıtları da yüzde 13,5 azaldı. Yalnızca elektrik fiyatlarında yüzde 0,2’lik artış görüldü.

Bu dönemde, enerji fiyatları hariç tutulduğunda Almanya'da mart ayı enflasyonu yüzde 1,4 seviyesinde belirlendi.

Ülkede, gıda fiyatları martta önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 1,3 yükseldi. Alkol ve tütün ürünleri söz konusu dönemde yüzde 2,1 ve paket tatil turlarının fiyatları da yüzde 7,1 artarken, telekomünikasyon hizmetleri fiyatları ise yüzde 1,6 azalış kaydetti.

Öte yandan, Almanya'da mart ayında Toptan Eşya Fiyatları Endeksi (TEFE) şubat ayına kıyasla yüzde 0,3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla ise yüzde 2,6 azaldı.