Almanyada yabancı ve İslam karşıtı gösteriler

Almanyada yabancı ve İslam karşıtı gösteriler

Frankfurt'ta PEGIDA ve PEGIDA karşıtı protestocular aynı meydanda eş zamanlı gösteri düzenledi

FRANKFURT (AA) - İslam ve göçmen karşıtı "Avrupa'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) hareketinin yeni uzantısı "Almanya İçin Hür Vatandaşlar" (FBfD) adlı oluşum Frankfurt'ta gösteri düzenledi.

Almanya'nın Frankfurt kentinde daha önce FRAGIDA ismiyle gösteri düzenleyen PEGIDA hareketi, gösterilerinin ilgi görmemesi üzerine "FBfD" adıyla gösteri düzenlemeye başlamıştı. 

Yeni isimle ikinci gösteriyi düzenleyen PEGIDA yanlısı yaklaşık 40 kişilik grup, Römer Meydanı'nda toplanarak İslam ve göçmen karşıtı sloganlar attı.

Kurulan platformda konuşan grup sözcüsü, Frankfurt ve Almanya'da İslam'ın yayıldığını belirterek, bunun endişe verici olduğunu söyledi. 

-450 kişi PEGIDA hareketini protesto etti

Aynı meydanda PEGIDA karşıtı göstericiler de eş zamanlı gösteri düzenledi. PEGIDA karşıtı düzenlenen eyleme ise daha yoğun katılım sağlandı. Soğuk havaya rağmen toplanan yaklaşık 450 kişi, PEGIDA hareketini protesto etti.

Bazı siyasi partilerin de destek verdiği gösteride, "PEGIDA'ya hayır" ve "Naziler dışarı" sloganları atıldı. Ayrıca, gösteride gençlerin yoğunlukta olması dikkati çekti. 

Öte yandan, iki grup arasında sık sık sataşmalar yaşanırken polis, grupların karşılaşmaması için yoğun güvenlik önlemi aldı. Gösterilerin ardından her iki grup da olaysız dağıldı.