Ankara'da skandal iddia: ''Bir ihmal en az 7 kişiye virüs bulaştırdı''

Ankara'da skandal iddia: ''Bir ihmal en az 7 kişiye virüs bulaştırdı''
Güncelleme:

Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan bir ihmalin, Ortopedi Servisi’nde birçok sağlık çalışanına koronavirüs bulaşmasına neden olduğu öğrenildi.

İtalya’dan gelen ve karantinaya alınan annesiyle yaşayan asistan doktor Kürşat D., hastalık belirtileri göstermesine karşın klinik şefi olan doçent doktor tarafından çalıştırılmaya devam ettirildi. Durumu ağırlaşan Kürşat D.'nin testi pozitif çıkarken en az 7 doktorda da hastalık tespit edildi. Bu nedenle servis iki hafta kapatıldı.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ'ın haberine göre çalıştığı süreçte ateşi yükselen, birçok belirti gösteren Kürşat D.’e, ameliyathanelerde ve polikliniklerde görev verildi. Durumu daha da kötüleşen Kürşat D., çalışanların araya girmesi ve ısrar etmesi üzerine hastaneye yatırıldı.

Test sonucu pozitif çıkan Kürşat D.’in tedavisi sürerken Ortopedi Servisi’nde çalışan bazı doktorlarda da hastalık belirtileri çıkmaya başladı. Yapılan testler sonucu klinik şefinin da arasında bulunduğu 7 doktorun koronavirüs taşıyıcısı olduğu belirlendi. Bunun üzerine bölüm iki hafta kapatıldı ve şüpheli çalışanlar karantinaya gönderildi.

Testi pozitif çıkanlar, önce kapatılan Çocuk Hastanesi’nde karantinaya alındı, daha sonra buranın yetersiz olması nedeniyle yeniden hastaneye nakledildi. Karantina nedeniyle kapıtılan Ortopedi Servisi’nin ara yoğun bakımının klinik şefi için özel olarak açıldığı, çalışanların tepkisi üzerine klinik şefinin başka hastaneye gönderildiği belirtildi.

"VELVELEYE VERMEYİN"

2 haftalık süre sonunda servis yeniden hizmete açıldı. Hastalığın ilk başladığı dönemde yapılan toplantıda, sağlık çalışanlarına “Bir iki kişi hasta oldu diye ortalığı velveleye vermeyin. Hastalık öyle kolay bulaşmıyor. Beğenmiyorsanız çıkıp gidin” denildiği iddia edildi.

Cumhuriyet