Karayılan'ı çıldırtan o teröristlerin hepsi öldürüldü
Korkunç tesadüf ! 2 yıl içinde 2'si de...
Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

Araç kiralama hizmetini en çok gurbetçi Türkler alıyor!

Yaz mevsiminin yaklaşması ile birlikte tatillerini Türkiye'de geçirmek isteyen gurbetçi vatandaşlarımızın hazırlıkları başladı.

Araç kiralama hizmetini en çok gurbetçi Türkler alıyor!
A+ A-

Yaz tatili hazırlıkları içerisinde önemli bir konu da Türkiye'de geçirecekleri süreç içerisinde kullanacakları aracı belirleme ve kiralama. Kimi vatandaşlar özel araçları ile Türkiye'ye seyahat etmeyi  planlarken, kimileri ise gerek sınır kapılarındaki bekleme süreci, gerek ise uzun sürecek olan yolculuktan da çekinerek uçak ile memleketlerine gelme planları yapıyor ve uçaktan indiği anda bir araç ile seyahatine devam etmek istiyorlar.

Araç kiralama arama motoru olan Vivi, bu vatandaşlarımızın araç kiralama sektöründeki etkisini araştırdı. En çok harcama yapan ülkelerden, en çok tercih edilen araçlara kadar bir çok detay ortaya çıktı.

En Çok Kiralamayı Almanya'da Yaşayan Türkler Yapıyor

Oto kiralama sektöründe 2012 yılından itibaren artışa geçen günlük kiralama kısa süreç içerisinde yurtdışında yaşayan vatandaşlar için de cazip hale gelmeye başladı. Turist ağırlığında Rus, Arap, İngiliz ve Fransız vatandaşları günlük kiralamayı tercih ederken, gurbetçi vatandaşlarımız arasında yapılan kiralama verilerine göre Almanya'daki Türkler bu anlamda rakipsiz gözüküyorlar. Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya'da yaşayan Türkler, Almanya'daki Türklerden sonra daha fazla kiralama yapıyorlar.

En Lüks İsveç, En Ekonomik Almanya

İsveç'ten Türkiye'yi ziyarete gelen vatandaşların özellikle lüks araçları tercih ettiği gözlemlenirken, Almanya'dan gelenlerin daha ziyade ekonomik sınıf araçları tercih ettiği biliniyor. Bununla birlikte diğer ülkelerdeki vatandaşların ise orta sınıfta araçları tercih ettiğini söylemek gerekiyor.

En Fazla Talep Gelen Araçlar StationWagon Kasalı Araçlar

Ziyaretlerinde uzun bir süre Türkiye'de kalacaklarını ve tatillerinde sadece memleketlerinde kalmayacaklarını, diğer illeri ve sahil bölgelerini de ziyaret edeceklerini göz önüne alan vatandaşlarımız, en çok stationwagon olarak tabir edilen geniş bagaj hacmine sahip araçları (Dacia Loggy, Fiat Doblo vb.) tercih etmekteler.

En Çok Kullanılan Havalimanları

Tatil için Türkiye'de en çok tercih edilen havalimanları ise öncelikle İstanbul'da bulunan Atatürk Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı. Bunları sırası ile İzmir, Antalya, Ankara, Konya ve Kayseri havalimanları takip ediyor. Vatandaşların bu havalimanlarını seçmelerinde 2 etken bulunuyor. Ya memleketleri veya memleketlerine en yakın bölge ya da en ekonomik bulunan havalimanı.

Antalya havalimanı ekonomik anlamda daha fazla talep ediliyor. Gerek erken rezervasyonlar ile uçuş biletlerinin ekonomik hale gelmesi, gerek ise Antalya'da ki araç kiralama piyasasının Türkiye'nin diğer illerine göre daha ekonomik olması gerek ise önce tatilini yapıp sonra memleketlerini ziyaret etmek isteyenlerin de bulunması nedeniyle bu Antalya'nın seçilmesine sebep oluyor.

Dolandırılmaktan Korkuyorlar

Gurbetçilerin izin günleri sene başından belirli olduğu için, aylar öncesinden rezervasyon yaptırıyorlar. Öncelikli tercihleri telefon ya da mail yoluyla araçlarını ayırtmak istemeleri. Çünkü kredi kartı bilgilerini verdiklerinde dolandırılacaklarını düşünüyorlar. Kredi kartsız işlem yaparak rezervasyon yaptığında ise rezervasyon yaptırmış olduğu arabanın gelmemesinden korkuyorlar. Her iki durumda da korkuyorlar, bu yüzden işlemi yapmadan önce kiralama yapacakları firmayı çok iyi araştırıyorlar.

Rent A Car Firmaları Gurbetçileri Çok Seviyor

Kiralama firmaları gurbetçi vatandaşlardan oluşan müşteri grubunu daha çok seviyor. Nedenleri ise;

- Ortalama kiralama süreleri 25 gün olan gurbetçilerin yaptığı kilometre ortalama 50Km/Günlük. Firmalar için daha cazip bir hal alıyor. Araçları daha az yıpranıyor, daha geç bakıma gidiyor.

- Trafik kurallarına çok dikkat ettikleri için neredeyse kazasız ve trafik cezasız aracı geri teslim ediyorlar.

- Uçak gidiş/dönüş biletleri çoktan alındığı için, araç tam saatinde geri teslim ediliyor. Müşteriye ulaşamama ve ya müşterinin aracı geç getirmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Dikkat, Araçlar Tükeniyor!

Vivi Teknoloji yönetim kurulu başkanı Uğur Çoban uyarıyor. “Bayram ve yılbaşı tatillerinde yoğunluk çok daha fazla olduğu için bu dönemlerde araç bulmak çok zor. 2-3 hafta öncesinden dizel araçlar tükenirken, son hafta ise araç bulmak neredeyse imkansız hale geliyor. Ayrıca son zamana bırakılan kiralama işlemlerinde fiyatlar yükseliyor. Erken rezervasyon yaparak hem araçsız kalmazsınız hem de çok daha uygun fiyata araç kiralayabilirsiniz.”