Arapça konuştukları için uçaktan indirildiler !

Arapça konuştukları için uçaktan indirildiler !

Amerikan Delta Havayolları, Arapça konuşan iki kişiyi "yolcuların şikayet ettiği" gerekçesiyle uçtaktan indirdi.

Amerikan Delta Havayollarının, "Arapça konuştukları  gerekçesiyle bazı yolcuların şikayeti üzerine" uçaktan indirdiği Adem Salih ve  Slim Elbahir adlı iki yolcu, havayolu şirketine dava açmaya hazırlanıyor. 

Çarşamba gecesi Londra-New York uçuşunun hemen öncesinde meydana gelen  olayı cep telefonuyla kayda alan Salih, sosyal medyada söz konusu havayolu  firmasına "boykot" çağrısında bulundu ve dava açacağını belirtti.
 
Olayı sosyal medya hesaplarından paylaşan Salih'in video kaydında,  görevliler tarafından uçaktan indirilmeden hemen önceki sözleri yer alıyor.  Annesiyle yaptığı Arapça telefon görüşmesinin ardından bazı beyaz yolcuların  kendisini şikayet ettiğini savunan Salih, "Farklı bir dil kullandığımız için bizi  uçaktan atıyorlar. 2016 yılındayız. Gözlerime inanamıyorum. Bu ırkçılık."  ifadelerini kullanıyor.
 
Salih, uçaktan atılmasına ilişkin Amerikan CBS kanalına yaptığı  açıklamada, annesiyle uçakta Arapça konuşurken yolculardan birisinin kendisini  "İngilizce konuş" diye uyardığını anlattı. Salih, "Ben de kadına istediğim dilde  konuşabileceğim şeklinde karşılık verince, uyarıda bulunan kadının kocası bana  bağırmaya başladı." ifadelerini kullandı.
 
Söz konusu videonun Twitter'da hızla yayılması üzerine birçok kişinin  olayı kınadıkları ve firmayı boykot edebilecekleri yönünde paylaşımlarda  bulundukları görüldü.
 
Aynı zamanda Youtube'daki videoları milyonlarca kişi tarafından takip  edilen Salih'in Twitter'daki paylaşımı birkaç saat içinde yaklaşık 400 bine yakın  kişi tarafından paylaşıldı.
 
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Delta Havayollarının  açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
 
"İki yolcu, 20'den fazla yolcunun rahatsızlıklarını dile getirmesi  sonucu bu uçuştan indirilmiş ve sonraki uçuşa aktarılmıştır. Olayın nasıl meydana  geldiğini anlamak için kapsamlı bir araştırma başlattık. Ayrımcılık iddialarını  oldukça ciddiye alıyoruz. Bizim kültürümüz diğerlerine saygılı davranmayı  gerektirir."

AA