Arılar da kafein bağımlısı!

Yapılan araştırmalara göre, arıların da kafeine karşı zaafı var...

İngiltere\'de Sussex Üniversitesi\'nde ve İsviçre\'de Bern Üniversitesi\'nde görev yapan araştırmacılar, arıların da kafeine karşı zaafı olduğunu ve çiçeklerin bu bağımlılıktan faydalanabiliyor olacağını ortaya koydu.

Konuyla ilgili çalışma Perşembe günü Current Biology dergisinde yayınlandı. Çalışmada etiketlenmiş bal arılarının bulunduğu 3 kovandaki deneklerin davranışları incelendi.

Araştırmaya katılan ekip, arıların kokusuz sakaroz çözeltisi ve doğal kafein konsantrasyonu bulunan besleyicilerden birini tercih ettiğini gözlemledi. Çalışmada kafein ile beslenen arıların, daha fazlasını almak istediği ve arkadaşlarını da bu kaynağa yönlendirmek için \"sallanma dansı\" yaptığı da görüldü.

Bal üretimi azalıyor

Kafeinle beslenen arılar, diğer kaynağa yönelme konusunda da pek istekli değildi. Araştırmaya Bern Üniversitesi\'nden katılan Biyoistatistikçi Roher Schürch, kafeinin arılar üzerinde uyuşturucu etkisi gösterdiğini, arıların kafein etkisiyle, aldıkları besinin daha kaliteli olduğu hissine kapıldığını söyledi. Araştırmacılar yaptıkları bu çalışmada kafeini tercih eden arıların daha az şeker aldıklarını, bu nedenle ağırlıklarının azaldığını ve bal üretimlerinin azaldığına da dikkat çekti.

Çalışmayı gerçekleştiren ekip, kafeine aldanan arıların yanlış beslenme yolunu tercih ettiğini, bu nedenle bitkiyle arı arasındaki ilişkinin tek taraflı ve sömürücü bir ilişki olduğu belirtiyor.