Barzani son sözünü söyledi ! Referandum olacak mı ?
''Koltuklar kirlenmesin'' diye otobüste ayakta gittiler
Türkiye'yi sarsan cinayette flaş gelişme ! Yakalandı

Artık oraporu da aile hekimleri verecek

Artık defin ruhsatı işlemlerini de belediyeler yerine aile hekimleri yapacak.

Artık oraporu da aile hekimleri verecek
A+ A-

Uzun bir mücadelenin ardından geçen ay kaldırılan zorunlu cumartesi nöbetleri, aile hekimlerinin 3 yılına mal oldu. Yanlıştan geri adım atıldı ve hekim başına 0.3 hasta düşen ASM nöbetleri kaldırıldı. Ancak bu kararın sevincini yaşayamadan Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine yeni bir nöbet getirdi. Artık defin ruhsatı işlemlerini, belediyelerden değil aile hekimleri yapacak

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel Özer "Artık bir vefat durumunda, cenazenin defnedilebilmesi için aile hekimi tarafından rapor alınması gerekecek. Her rapor talebinde, 'Sadece bir imza, atınverseniz ne olacak?' sözleriyle karşılaşan aile hekimlerinden bu kez defin raporları istenecek.

Oysa yıllardır defin raporu vermek belediyelerin görevi. Var olan uygulamada defin raporları, belediyelerin hizmet satın aldığı doktorlar tarafından veriliyordu. Defin raporu vermek, uzmanlık ve bu alanda tecrübe gerektirir. AHEF olarak önerimiz, bu görevin yine belediye hekimleri ve hizmet satın alma yöntemiyle ek sözleşme yaparak yürütülmesidir." dedi.

"GECENİN BİR YARISI BİZİ KİM KORUYACAK?"

"Olayın bir diğer boyutu ise can güvenliği kısmıdır" diyen Özer sözlerini şöyle sürdürdü: "Yıllardır can güvenliğimizin korunması için çağrı yapıyoruz. Bu konuda hiç bir aşama kaydedilememişken bir anda aile hekimlerinin telefon ve adres bilgileri tüm vatandaşlarla paylaşılmıştır. Tabii ki amacımız, acılı aileleri potansiyel bir suçlu gibi göstermek değildir. Ancak ASM’lerde dahi korunamayan meslektaşlarımızı gecenin bir yarısı defin raporu vermek üzere gittiği yerlerde kim korayacaktır? En ufak bir aksaklıkta sorumlu lanse edilecek meslektaşımız, şiddete eğilimli kişilerle muhattap olmak zorunda kalırsa bunun vebalini, hekimlerin kişisel bilgilerini kamuoyuyla paylaşan bürokratlar ödeyebilecek midir?

Gece nöbete çağrılan aile hekimi, uyumadan izin kullanmadan ertesi sabah hastalarına ne kadar kaliteli hizmet verebilecek? Mesai saatlerinde çağrılırsa aile sağlığı merkezinde onu bekleyen hastalarıyla kim ilgilenecek?

"ASIL GÖREVİMİZ KORUYUCU HEKİMLİK"

Bizler, aile hekimiyiz. Asıl görevimiz koruyucu hekimlik. Sağlıklı bir toplum inşa etme hedefiyle çalışıyoruz. Halkımızın ihtiyacı olduğu sürece göreve hazırız. Tıpkı Elbistan’daki salgında ve aşılama kampanyalarında olduğu gibi. Ancak angaryalar altında ezilmek, can güvenliğimiz olmaksızın görev yapmak istemiyoruz. Beklentimiz, bir an önce bu yanlıştan dönülmesidir. Zira 3 yılını zorunlu nöbetle kaybetmiş aile hekimliğinin daha fazla zaman kaybetmeye tahammülü yoktur."