için kaldı

Askeri doktorlar artık korumasız

Askeri doktorlar artık korumasız

Askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığına bağlanmasının ardından askeri doktorlardan silahlarını teslim etmesi ve ruhsat için yeniden başvuru yapması istendi.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve 32 askeri hastanenin Sağlık Bakanlığı'na bağlanmasından sonra ortaya çıkan sorunlara, şimdi de doktorların "güvenlik" sorunu eklendi.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, daha önce askeri hastanelerde görev yapan subay- astsubay doktorların artık korumasız görev yapacağını hatırlatarak, bu isimlerin PKK'nın hedefi haline geldiği uyarısında bulundu.

Saygı Öztürk şunları yazdı:

"Askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na bağlanmasından sonra çalışanların özlük haklarına dokunulmayacağı belirtilmişti. Ancak aksamalar başladı. Merzifon Hastanesi'nde çalışan subay ve astsubayların askeri kimlikleri Hava Kuvvetleri tarafından alınmaya başlandı. Beylik silahları için sivil yurttaşlar gibi ruhsat almaları söylendi.

Gülhane'den 40 civarında asistan, uzman olacak. Bunlar Sağlık Bakanlığı'nın listesinde kurayla çoğu Güneydoğu'da görevlendirilecek. Sağlık Bakanlığı hastanelerinde subay doktor olduğu bilinen birisi olarak korumasız görev yapacak. Deneyimli bir hekim, “Bunlardan birkaçının bir yıl içinde sokakta tek kurşunla infaz edileceği bizce kesindir” uyarısında bulunuyor.

Bunlar dikkate alınır mı bilemem ama böyle üzücü olayların yaşanabileceği Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a da anlatıldı. Artık ne yapılır onu da göreceğiz."

Sözcü