Atalay Filiz en son nerede görüldü ?

Seri katil Atalay Filiz’in yakalanması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

A+ A-

Ankara'da 2, İstanbul’da 1 cinayetin faili olarak aranan Atalay Filiz’i bulmak için İstanbul, Ankara ve İzmir polisi ortak çalışma grubu kurdu. Atalay Filiz, son olarak dünsabah İzmir’in Çeşme ilçesinde görüldü. Polis, jandarma ile koordinatlı bir şekilde Filiz’in peşine düştü. İstanbul’dan pazar günü otobüsle İzmir’e gittiği tespit edilen Atalay Filiz, bir marketin güvenlik kamerasınca görüntülendi. Ayrıca bir internet kafede 4 saat kaldığı ve internetten ev arkadaşı araştırdığı tespit edildi.

Filiz’in yaklaşık 25 ev arkadaşı ilanının sahiplerini aradığı belirlendi. Polis Atalay Filiz’in 29 Mayıs’ta bir öğrenciye ait Buca’daki eve gittiğini ve 2 gün burada kaldığını tespit etti. Ev sahibi öğrenci verdiği ifadede şunları söyledi:

İKİ GÜN KALDI 

“Bana 29 Mayıs’ta telefonla ulaştı. Para konusunda anlaştık birkaç gün yanımda kalmak istediğini söyledi. Bir valiz ve iki çantayla eve geldi. İki gün kaldı. Fazla konuşmadık. 31 Mayıs sabahı saat 08.00’de evden ayrıldı. Giderken de bana ‘İş için Bodrum’a gidiyorum. İş bulamazsam yine buraya döneceğim, o zaman seni ararım’ dedi. Onun aranan biri olduğunu sonradan öğrendim.” dedi.

1-20160603074720.jpg

DEPOYA BASKIN

İstanbul polisi, Atalay Filiz’in, Hadımköy’de depolama hizmeti veren bir lojistik şirketinde eşyaları olduğunu tespit etti.  Depoda yapılan aramada bulunan Filiz’e ait konteynerden çeşitli kitaplar, CD’ler ve bir bisiklet çıktı. Ekipler eşyalar üzerinde parmak izi ve DNA araması yaptı.

2-20160603074720.jpg

İKİ İHTİMAL

Emniyet iki ihtimal üzerinde yoğunlaştı. Birincisi Filiz, Yunan adalarından Avrupa’ya kaçmak için kaçakçılığın merkezi İzmir’e geldi. İkincisi ise izini kaybettirmek için büyükşehirlerden birine gitmeye karar verdi. Ankara ve İstanbul’a göre İzmir daha risksiz diye düşündü. Filiz’in en son Çeşme’de görüldüğü ve buradan Sakız’a kaçtığı daiddia edilirken, İzmir’i iki gün önce terk ettiği de iddialar arasında. Yunan yetkililerden alınan bilgiye göre Sakız Adası’na son 5 günde mülteci botu geçmedi. Ancak Filiz’in jet ski ya da sürat teknesiyle geçmiş olma ihtimalleri değerlendiriliyor.

ATALAY'IN ARKADAŞI BİR BİR ANLATTI !

Seri katil Atalay Filiz’in öldürdüğü tahmin edilen sevgilisi Olga Seregina’nın Rusya’daki çocukluk arkadaşı Yuliya Gordiyenko, SABAH’a konuştu: “Peşini bırakmıyordu. Kurtulmayı çok istedi ama başaramadı.” Bu arada Atalay Filiz'in 2012’de İstanbul Hadımköy’de kiraladığı depoda bulunanlar da dikkat çekti. En ilginç bulgu ise bir seri katilin hayatının anlatıldığı Dexter dizisine ait CD’ler oldu. Filiz'in lise yıllığında da bir başka seri katil olan Hannibal Lecter'ın televizyonda göründüğü bir fotoğrafı yer alıyordu.

Rusya'nın Novosibirsk şehrinde yaşayan 29 yaşındaki Yuliya Gordiyenko, Paris'te 5 yıl önce ortadan kaybolan Olga Seregina'nın en yakın arkadaşı. Çocukluk yıllarından beri Olga'yı tanıdığını ve aynı mahallede büyüdüklerini belirten Gordiyenko, Olga'nın seri katil Atalay Filiz ile olan ilişkisini o dönem kendisine anlattığını söyledi.

Gordiyenko, "Olga, Atalay'la Paris'te tanıştı. Yaklaşık 1 yıl boyunca sevgili oldular. Yakın arkadaşım olduğu için Olga yaşadıklarını benimle paylaşıyordu. 2011 Ağustos-Eylül aylarında sürekli Atalay'dan ayrılmak istediğini söylüyordu. Ancak bana, Atalay'ın kendisini saplantı haline getirdiğini ve peşini bırakmadığını anlattı. Olga ondan bir yolunu bulup kurtulmak istiyordu. Ama başaramadı. Daha önce şüpheleniyordum. Ancak Olga'yı Atalay'ın öldürdüğünden artık eminim" dedi.

EN SON ATALAY'IN EVİNE GİTTİ

Olga'nın kaybolmadan önce en son Atalay'ın Paris'teki evine gittiği ortaya çıktı. Olga'nın bir başka arkadaşı ise, bir sosyal paylaşım sitesinde, "Olga son olarak ayrıldığı erkek arkadaşının evine eşyalarını almak için gitti. Gece kız arkadaşına 'Söylemem gereken önemli bir şey var' diye mesaj attı. Bir daha ulaşılamadı" mesajını paylaştı.

KONTEYNERDE SERİ KATİL DİZİSİ

Öte yandan Atalay Filiz’in 2012’de İstanbul Hadımköy’de kiraladığı depoda bulunanlar da dikkat çekti. Savcılık talimatıyla bir lojistik firmasının deposunda kiralanan konteyneri arayan polis bisiklet, cinayet romanlarının ağırlıkta olduğu kitaplar ve çeşitli film ve dizilerin CD’lerini buldu.

33-017.jpg

Bulunan eşyalar incelemeye alındı. En ilginç bulgu ise Dexter dizisine ait CD’ler oldu. Bir seri katilin anlatıldığı diziye ismini veren Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanı’nda kan sıçrama analizcisi olarak çalışıyor. Ancak Dexter Morgan aynı zamanda bir seri katil ve cinayetler işliyor.

ATALAY FİLİZ'İN BABASI DA KONUŞTU !

Pilot olan İlhan Filiz, oğlunun psikolojik durumundan sıkıntılarına, kendisiyle görüşüp görüşmediğinden deponun parasını kimin ödediğine kadar onlarca soruya cevap verdi. Baba Filiz, polisin sorularını, "Oğlumla uzun süredir görüşmüyorum. Durumundan ben de haberdar değilim" şeklinde yanıtladı.

Aralarında tarih öğretmeni Fatma Kayıkci'nin de bulunduğu 3 kişinin öldürülmesi olayıyla ilgili aranan katil zanlısı Atalay Filiz'in babası İlhan Filiz, polis tarafından saat 15.00 sıralarında Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi. İl dışında olduğu için bugün ifadesi alınan İlhan Filiz'e oğluyla ilgili onlarca soru soruldu. Cinayet Bürosu'nun deneyimli dedektifleri, İlhan Filiz'e, oğlunun psikolojik durumundan, kendisiyle görüşüp görüşmediklerine kadar pek çok soru yöneltti. İlhan Filiz'in, polislerin sorularına, "Oğlumla uzun süredir görüşmüyorum. Durumundan ben de haberdar değilim" şeklinde yanıtlar verdiği öğrenildi.

İFADE YAKLAŞIK 5 SAAT SÜRDÜ

İlhan Filiz'in ifade verme işlemi yaklaşık 5 saat sürdü. Baba Filiz, Hadımköy'deki depoyla ilgili de bilgi verdi. İlhan Filiz, Ankara'ya tayini çıktığı zaman, 2012 Aralık ayında depoyu kendisinin kiraladığını, buraya oğlunun eşyaları ve kitapları ile bisikletini koyduklarını, ancak bugüne kadar gidip o eşyaları almak için fırsat bulamadıklarını söyledi.

HANGİ SORULAR YÖNELTİLDİ? 

İşte, İlhan Filiz'e sorulan sorulardan bazıları: "-Oğlunuzun psikolojik durumu hakkında ne biliyorsunuz?

-Atalay, zor zamanlarda nerelere gider? -Samimi olduğu kişiler var mı? -Oğlunuzun bildiğiniz bir sıkıntısı var mıydı?

-Oğlunuzun sizinle arası nasıldı? -Oğlunuzla en son ne zaman görüştünüz? -Hadımköy'de kiralanan deponun parasını kim ödüyordu?"

İZMİR'DE 4 AYRI NOKTADA İZİNE RASTLANDI

Birçok ilden ihbar yağarken, polis Atalay Filiz’in son olarak İzmir’de görüldüğünü kesinleştirdi. İnternet kafede 4 saat araştırma yapan Atalay Filiz, sonra bir öğrencinin Konak’taki evinde 2 gün kalmış

İstanbul Tuzla’da tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı cinayetinin firari şüphelisi Atalay Filiz’in İzmir’e kaçtığı kesinleşti. İzmir’de 4 ayrı yerde görüntüleri ortaya çıkan Atalay Filiz’in, bir üniversitelinin Konak Yeşilyurt’taki evinde 2 gün ücretli kaldığı belirlendi.

İstanbul Emniyeti, zanlının İzmir’de olduğunun kesinleşmesinden sonra kente 6 ayrı özel ekip gönderdi. 3 yıl önce TÜBİTAK çalışanı Göktuğ Demirarslan ve sevgilisi Elena Radchikova’nın öldürülmesiyle ilgili 2 cinayet nedeniyle de Ankara Emniyeti’nden 2 ekip İzmir’e gitti. Tüm muhtemel güzergâhları değerlendiren polis, Atalay Filiz’in Suriye’ye kaçma ihtimali üzerine Kilis’e de bir ekip gönderdi.

EN SON ÇEŞME’DE GÖRÜLDÜ

Polis, detaylı soruşturma sonrası Atalay Filiz’in kaçış rotasını da tespit etti: 27 Mayıs Cuma Şüpheli, öğle saatlerinde cinayeti işledikten sonra cesedi yeşil alana bıraktı ve Tuzla’dan Kaynarca minibüsüne bindi. Kaynarca’da şehirlerarası otobüs firmalarının bulunduğu yere gitti, Ankara’ya bilet aldı. Harem’den kalkan otobüse 18.30’da binip Ankara’ya hareket etti. Bolu Kaynaşlı’da araçtan inip başka bir otobüsle İzmir’e geçti. 28 Mayıs Cumartesi Atalay Filiz’in Bolu’da kaldığı ya da İzmir’e ulaştığı tahmin ediliyor. Bu tarihte hiçbir görüntüsü tespit edilemedi.

29 Mayıs Pazar İzmir’de görüntüleri ortaya çıktı. Kıyafetlerini değiştiren şüphelinin valizlerinde de artış vardı. Buca’daki bir internet kafede 4 saat geçirdi, ardından da 2 gün üniversite öğrencisi bir gencin Konak Yeşilyurt’taki evinde kaldı.

30 Mayıs Pazartesi Hiçbir görüntüsüne rastlanmadı.

31 Mayıs Salı Bodrum’a gideceğini söyleyerek evden ayrıldı.

1 Haziran Çarşamba Hiçbir yerde ortaya çıkmadı.

2 Haziran Perşembe Çeşme’de saat 10.30 sıralarında görüldüğü iddia edildi.

YUNAN ADALARINA MI GEÇTİ?

2013’te Ankara’daki cinayetten sonra Yunan adalarına kaçtığı saptanan Atalay Filiz’in yine aynı yönteme başvurabileceğini göz önünde bulunduran polis, insan tacirleriyle bağlantıya geçme ihtimaline karşı önlem aldı. Çeşme dışında aramalar Foça, Kuşadası ve Bodrum’a kaydırılırken, jandarma ve Sahil Güvenlik ekipleri de uyarıldı. Bu bilgilere rağmen polis, Atalay Filiz’in izine rastlayamadı. Zanlının İzmir’den ayrılmış olabileceği bildirildi.

KONTEYNERDE SERİ KATİL DİZİSİ

Atalay Filiz’in 2012’de İstanbul Hadımköy’de bir depo kiraladığı da ortaya çıktı. Savcılık talimatıyla bir lojistik firmasının deposunda kiralanan konteyneri arayan polis bisiklet, cinayet romanlarının ağırlıkta olduğu kitaplar ve çeşitli film ve dizilerin CD’lerini buldu. Bulunan eşyalar incelemeye alındı. En ilginç bulgu ise Dexter dizisine ait CD’ler oldu. Bir seri katilin anlatıldığı diziye ismini veren Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanı’nda kan sıçrama analizcisi olarak çalışıyor. Ancak Dexter Morgan aynı zamanda bir seri katil ve cinayetler işliyor. Katil zanlısı Atalay Filiz’in lise yıllığında, Kuzuların Sessizliği filminde seri katil tiplemesi Hannibal’in görüntüsüyle fotoğrafı yer alıyordu.