Avrupa'daki Sığınmacı Krizi

Yunan hükümetinin sığınmacı krizinden sorumlu komisyon sözcüsü Kiriçis:- "Makedon güçlerinin savunmasız bir kitleye karşı göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombası kullanması tehlikeli ve kınanması gereken bir eylemdir"

Avrupa'daki Sığınmacı Krizi
A+ A-

ATİNA (AA) - Yunan hükümetinin sığınmacı krizinden sorumlu komisyon sözcüsü Yorgo Kiriçis, "Makedon güçlerinin savunmasız bir kitleye karşı göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombası kullanması tehlikeli ve kınanması gereken bir eylemdir" dedi.

Kiriçis, Atina Haber Ajansına yaptığı açıklamada, bugün bir grup göçmenin telleri aşarak Makedon sınırına geçmesi üzerine çıkan arbedeyle ilgili eleştirilerde bulundu.

Kiriçis, Makedon yetkilileri, sığınmacı ve göçmenlere karşı şiddet kullanmanın tehlikeli sonuçlarına karşı uyararak, "Makedon güçlerinin savunmasız bir kitleye karşı göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombası kullanması tehlikeli ve kınanması gereken bir eylemdir" ifadesini kullandı.

Sığınmacıların dedikodulara ve yanlış bilgilere inanmaması gerektiğini vurgulayan Kiriçis, sığınmacılara Yunan yetkililerle işbirliği halinde barınma merkezlerine taşınmaları çağrısını yineledi.

Günlerdir Yunanistan-Makedonya sınırında bekleyen sığınmacılardan yaklaşık 500'ü, Makedonya ordusu tarafından sınıra yerleştirilen tel örgüleri yıkmaya çalışınca Makedon polisinin sert müdahalesiyle karşılaşmıştı. Sığınmacıların taş ve sopalarla karşılık vermesi üzerine çıkan olaylardan çok sayıda sığınmacı etkilenmiş, yaralanan 3 Makedon polisi hastaneye kaldırılmıştı.

Bu arada, yaklaşık 12 bin sığınmacının bulunduğu İdomeni'deki kampta bir aydır sınırın açılmasını bekleyen sığınmacılar ağır koşullar altında yaşam mücadelesi veriyor.