Deniz Baykal'ın son sağlık durumu
Kasko sigortasında flaş gelişme
Monaco - Beşiktaş: 1-2

Avrupa'daki Sığınmacı Krizi

Macaristan, aldığı önlemlere rağmen sığınmacı girişini engelleyemiyor

Avrupa'daki Sığınmacı Krizi
A+ A-

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan'a son üç günde yasa dışı yollardan girmeye çalışan 411 sığınmacı yakalandı.

Macaristan Ulusal Polis Merkezi'nden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin, ülke genelinde cuma 229, cumartesi 17 ve pazar günü 165 olmak üzere toplam 411 sığınmacı hakkında yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışmaktan işlem yaptığı belirtildi.

Polisin paylaştığı verilere göre, 28 Mart-3 Nisan arasında 940, 4-10 Nisan arasında ise 859 yasa dışı göçmen hakkında işlem yapıldı.

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasa dışı geçişlere uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sınırlarını korumak için Vişegrad Grubu'nun (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya) desteğiyle sınırlarına asker ve polis de göndermişti.

Macar hükümeti, Balkan ülkelerindeki belirsizlik dolayısıyla 9 Mart'ta sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırarak ülke genelinde "acil durum" kararı almıştı.

Macaristan son olarak 3 Nisan'da, sığınmacı girişini engellemek için Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan, çeşitli su yolu ve sazlıklar dolayısıyla yürüyerek geçişlerin çok zor olduğu Macaristan-Sırbistan sınırındaki Kelebia'da da tel örgü çekmeye başlamıştı.