Avrupa'daki Sığınmacı Krizi

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Sobotka:- "Türkiye ile yapılan anlaşma sayesinde Türk-Yunan sınırından sığınmacı girişinin ciddi bir şekilde frenlendiği görülüyor. Bu iyi bir haber"

Avrupa'daki Sığınmacı Krizi
A+ A-

PRAG (AA) - Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka, Türkiye ile varılan anlaşma neticesinde sığınmacı krizinin büyük ölçüde çözüldüğünü söyledi.

Sobotka, sığınmacı krizi ile ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşma neticesinde sığınmacı girişinin ciddi bir şekilde frenlendiğinin görüldüğünü belirterek, "Bu iyi bir haber'' ifadelerini kullandı.

Sığınmacıların yeni yollar keşfedebileceğini ve bu yüzden özellikle İtalya ve Libya deniz yolunun kontrol edilmesi gerektiğini dile getiren Sobotka, şöyle konuştu:

''Gelecekteki yeni sığınmacı yollarından birisi Kuzey Afrika ve İtalya arasında olabilir. Bu da ihtimal dahilinde görünüyor. Bu yüzden 28 ülke bu duruma karşı gerekli tedbirleri almalı. NATO da buna hazırlıklı olmalı. İtalya ve Afrika arasındaki denizde AB sınır güvenlik ajansı Frontex'in güçlendirilmesine hazırlıklı olmalıyız.''