AYM Başkanı'ndan Erdoğan'a cevap

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, isim vermeden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi: Kararlarımız herkesi ve her kurumu bağlar

AYM Başkanı'ndan Erdoğan'a cevap
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, bireysel başvuru ile ilgili konferansın açılış konuşmasını yaptı. Arslan, toplantının çok daha önceden planlandığını belirterek, konferansın konusunun ve zamanının manidar olmadığını söyledi.

AYM Başkanı Arslan, Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi'nin açılış konuşmasını yaptı. Arslan konuşmasına hatırlatma yaparak başladı. Arslan, "Konu da zaman da manidar değil. Konferansın konusu yıllar önce belirlendi. Zamanı da aylar önce belirlendi." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A CEVAP

İsim vermeden konuşan Arslan, "Biz, başvurucunun suçu işleyip işlemediğine karar vermiyoruz. Mahkeme hak ihlali olup olmadığına karar veriyor. Kararlar herkesi ve her kurumu bağlamaktadır.

Yargıçlar kutsal varlıklar değildir. Mahkeme kararları eleştirilebilir eleştirilmelidir de. Biz de bu nedenle kararlarımıza yönelik her türlü eleştiriye saygı duyuyoruz. Ancak hayali diyaloglar üreterek talimatla karar veriyormuşuz gibi ithamları da kınıyorum. Bugün alkışlayanlar tabir yerindeyse lanetleyebiliyor.

Hatta bazı kişiler verilen kararı alkışlayabiliyor ancak daha sonra aynı kişiler aynı hakimlerin verdiği kararı ‘skandal’ olarak niteleyebiliyor. Verdiğimiz kararlara göre varlığımız hatırlayanlar değişse de biz hep buradaydık ve burada olmaya devam edeceğiz. Kınayanın kınaması da övenini övgüsü de AYM’yi etkilemez. Biz işimizi yapıyoruz. Bireysel başvuruda başvuranın kimliğine de bakmıyoruz.

2234270.jpg

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News