Öğretmen evine giderken infaz edildi !
Avusturya'ya misilleme ! Böyle arandılar
3 belediye başkanı hakkında bomba iddia !

Bakan Işık: 90 kilometre DEAŞ'tan temizlendi

MSB Bakanı Işık, "sınırlarımızdan yaklaşık 90 kilometre boyunca 20 kilometre derinliğinde bütün DEAŞ unsurlarını temizledik. Artık oralardan topraklarımıza roket atılması çok kolay değil'' dedi.

Bakan Işık: 90 kilometre DEAŞ'tan temizlendi
A+ A-

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli'de Gaziler Kültür Evi açılışında yaptığı konuşmada,  şehitlik ve gazilik bilinci olmayan milletlerin bağımsız yaşamasının çok mümkün  olmadığını belirterek, gazilere haklarını teslim ettiklerini, her bir sorunu  hakkaniyet ölçüsünde çözmek için gayret gösterdiklerini, gazilerin hayat  standartlarının yükselmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ve bugüne kadar  önemli adımlar attıklarını ifade etti.

 Bakan Işık, Türkiye'nin, 15Temmuz'da tarihinin en büyük ihanetini  yaşadığını ancak milletin bu ihaneti bertaraf ettiğine işaret ederek, hainlerin  Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) içine sızan, asker elbisesi giyen kişiler  olduğunu ve yine onlarla en büyük mücadeleyi TSK'nın şerefli mensuplarının  verdiğini vurguladı.Hainlerle, onlara karşı duran şerefli askerler arasındaki ayrımı" net  olarak yapmaya devam edeceklerini belirten Işık, şunları söyledi:"Kimsenin 15 Temmuz'u fırsat bilip TSK'ya hasmane bir tutum içine  girmesini kabul etmeyiz, edemeyiz. Türkiye'nin ordusuna TSK'nın içine hiçbir  haininin ve cuntanın sızmasına müsaade etmemek. Bugün adı FETÖ'dür yarın başka  bir şey olabilir. Türk ordusu milletin ordusudur, ancak milletin emir alır. En  temel önceliğimiz, sizler darbeyi sokakta engellediniz, bizim de sorumluluğumuz  bir daha TSK'nın, bu peygamber ocağının içerisine hiçbir hainin sızmamasıdır."

  BAZI DEVLETLER 'MİLGEM PROESİ GEMİLERİNDEN BİRİNİ BİZE VERİN' DİYOR

 Işık, Milli Savunma Bakanlığı olarak aldıkları yapısal tedbirlere de  değinerek, yaptıkları düzenlemelerle askerin üzerindeki gereksiz yükleri  aldıklarını belirtti. Savunma sanayisindeki gelişmelerle ilgili katılımcılara bilgi veren  Bakan Işık, 16. Atak helikopteri orduya teslim ettiklerini, dost ülkelere satmak  için de hazırlıklara başladıklarını kaydetti.

Bakan Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:  "MİLGEM projesi kapsamında Heybeliada denizlerde 5 senedir, Büyükada  denizlerde 3 senedir, Burgazada'yı 4 ay önce indirdik, Kınalıada'yı da 2017'de  indireceğiz. Şu anda bazı devletler 'Bu gemilerden birini bize verin' diyorlar.  Artık ileri teknoloji gerektiren silahı yapmaya başladık. Hedeflerimizden biri  milli muharip uçağımızı yapmak. Şu anda çalışmalara başladık. Tasarımı,  mühendisliği bize ait milli muharip uçağımızı yapacağız. Kendi yerli hava savunma  sistemimizi yapmak için çalışmalara başladık. Bu ikisini de yaptığımızda Türkiye  bu noktadaki en iyi ülkelerden biri olacak."

'ASKERİN İŞİ VATAN SAVUNMASIDIR'

 Son günlerde GATA konusunda gazileri istismar ederek bir tartışma  ortamı yaratılmak istendiğine dikkati çeken Işık, şöyle devam etti: "Bir silahlı devletler düşünün, Hastanesi, tersanesi, fabrikası, dikim  evi, giyim evi var. Böyle bir silahlı kuvvetler asli işine yeteri kadar zaman  ayırabilir mi? Ayıramadığını 15 Temmuz'da gördük. sağlık hizmetini en iyi asker  mi yoksa sağlıkçı mı bilir? Elbette sağlıkçı bilir. Dedik ki 'GATA'nın hastane  kısmını Sağlık Bakanlığına vereceğiz. Ama şartlı vereceğiz.' Bir, öncelikle şehit  yakınlarımız, gazilerimiz ve askerlerimize hizmet verilecek. İki, harbe yönelik  sağlık hizmetlerini bugünden daha kaliteli verilecek. Bu noktada en küçük ihmal  olmayacak. Sağlık Bakanlığı bu konudaki taahhüdünü bize yazılı olarak da verdi.  GATA'nın okul kısmını da Sağlık Bilimleri Üniversitemize verdik. Burada da harp  psikiyatrisi, cerrahisi dahil bütün alanlarda uzman yetiştirilecek. Askeri doktor  ihtiyacımızı da biz üstlendik. Askeri tabiplik için öğrenci okutmaya devam  edeceğiz. Hizmet vermede en küçük bir aksama olmayacak. O konuda kimsenin  tereddüdü olmasın. Ama takdir edersiniz ki askerimizin asli işi nedir,  harekattır, vatan savunmasıdır. Buyurun askerimiz, askerlik işini yapsın. Sağlık  işini Sağlık Bakanlığımız versin. Tek hedefimiz, ordumuzu vatan savunması dışında  gereksiz işlerle uğraştırmamak. Bu durum birilerini rahatsız etmiş, yaygara  koparıp duruyorlar. GATA'da, hastanelerimizde, öncelikli olarak şehit  yakınlarımıza, gazilerimize ve askerlerimize hizmet vermeye devam edecek. Bazı  terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgelerde belki hiç sivil alınmayacak. Bu  konularda tüm düzenlemeleri yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Birilerinin  gazilerimizi bu konuda istismar ederek GATA konusunda gerçeğe aykırı konularda  ortalığı bulandırmasına sizden istirhamım, prim vermeyin."

SINIRLARIMIZ İÇİNDE SAVUNMA DÖNEMİ BİTTİ 

 Bakan Işık, 15 Temmuz sonrası TSK içindeki hainleri temizledikten  sonra Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlattıklarını ifade ederek, şunları anlattı:  "Şu anda harekat büyük bir başarıyla yürüyor. Bugün Dabık harekatı da  resmen başladı. Şu anda Dabık'a girildi. DEAŞ açısından sonra derece önemli olan  Dabık'ta şu anda Fırat Kalkanı Harekatı ÖSO birlikleriyle yürütülüyor. Emir  komutada en küçük zafiyet yok. Ama onlar orada başarılı harekat yapsınlar diye  bakanlık olarak devletin bütün birimleri teyakkuzdayız. Ne ihtiyaçları varsa  karşılıyoruz. Sen harekatı yap, gerisini biz sana temin edelim. Bu anlayışı  oturtacağız. Bugün bütün modern ordularda bu anlayış var. Bugün Fırat Kalkanı  Harekatı'nın geldiği nokta, sınırlarımızdan yaklaşık 90 kilometre boyunca 20  kilometre derinliğinde bütün DEAŞ unsurlarını temizledik. Artık oralardan  topraklarımıza roket atılması çok kolay değil. İnşallah bunu daha da güneye  taşıyacağız, o 90'a 45'lik bölgeyi oluşturup, topraklarımıza dışarıdan bir tehdit  oluşturmayacak güvenli bir bölgeyi kuracağız. Kendimizi yurdumuzu, sınırlarımızın  içerisinde savunma dönemi bitti. Nereden tehdit geliyorsa orada o tehdidin başını  ezmek ve o tehdidi orada yok etmek artık önceliğimiz. Bu anlayışla harekata devam  edeceğiz."

MUSUL OPERASYONU

 Dün gece Musul'la ilgili koalisyon güçlerinin top atışının başladığını  açıklayan Işık, sözlerini şöyle tamamladı: "Burada da koalisyon güçlerine başta ABD olmak üzere şunu ısrarla  söylüyoruz, 'Bu DEAŞ hepimizin ortak düşmanı. DEAŞ, ABD'den daha çok Türkiye'ye  zarar verdi. Yüzlerce insanımız hayatını kaybetti. 7-10 yaşında çocuğa Messi  forması giydirip katliam yapacak kadar alçak ve şerefsizler. Bunların  temizlenmesi hepimizin önceliği. Ama bu temizliği yaparken daha büyük  problemlerin fitilini ateşlemeyin. Burada o bölgenin kendi insanlarıyla harekatı  yapalım biz de size destek verelim. Rakka'yı temizleyecekseniz bunuPKK, PYD  unsurlarıyla yapmayın çünkü yarın DEAŞ giderse orada daha büyük problemler olur.  Gittikten sonra orada nüfus problemi çıkar ki bu defa belki on yılları kapsayan  etnik çatışmaya dönüşebilir. Bunun yerine bakın siz ÖSO'yu önemsemiyordunuz.  Türkiye azcık destek verdi, ÖSO bin 100 kilometre kare üzerinde toprağı DEAŞ'ten  temizledi. Gelin Rakka ve Musul'da da bu yerel güçlere destek verin. Türkiye  olarak biz de destek verelim, DEAŞ'ı buradan temizleyelim. Orada kendi insanı  yaşasın. Eğer siz Musul'u şii milislerle temizlemeye kalkarsanız orada belki 100  yıllık yeni kargaşa ve kaosu tetiklemiş olursunuz. Bunları ABD ile konuşuyoruz.  Şu an itibariyle söylediklerimizin dikkate alındığını görüyoruz."

Milliyet