Bakan Koca açıkladı: Çin aşısının gelişi bir kez daha ertelendi!

Çin’den alınan ve yarın Türkiye’ye gelecek olan koronavirüs aşısının gelişi ertelendi. Açıklamayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sosyal Medya Hesabından yaptığı açıklamada,” Pekin’deki COVID-19 alarmı ve Pekin gümrüğünde görülen COVID-19 vakası sebebiyle gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verilmiştir. Bu nedenle gümrük işlemlerinden sonra yola çıkması beklenen aşılarımızın gelişi bir iki gün ertelenmiştir. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

11 ARALIK'TA GELECEKTİ...

Koca’nın aşılamanın başlaması için verdiği ilk tarih 11 Aralık’tı. Ancak, Koca’nın verdiği bu tarihte aşılamanın başlaması bir yana, aşı sevkiyatı dahi yapılamadı.

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, henüz 11 Aralık tarihi beklenirken yaptığı 4 Aralık tarihli açıklamada, aralık sonunu işaret etti. Kara, “Bizim aşı 11 Aralık’ta gelince en erken yapılacağı tarih 25-26 Aralık gibi olur” dedi. Kara’nın işaret ettiği tarihlerde gelişme olmadı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, 17 Aralık’ta yaptığı açıklamada ülkede aşılamanın 23 Aralık tarihinde başlayacağını açıkladı. Fakat 23 Aralık tarihi de geride kaldı.

Sağlık Bakanlığı kaynakları, 23 Aralık’ta aşıların bir gün sonra ülkeye geleceğini kaydetti. Ne var ki aşı sevkiyatı bu tarihte de yapılmadı.

Bir ülke daha koronavirüste acil durum ilan etti!Pekin koronavirüste acil durum ilan etti!


 
 

Seçiniz...