Bakan Koca'dan yeni açıklama: Salgında yükseliş var!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında yeni bir açıklama yaptı. Bugün kameralar karşısına geçen Koca, Türkiye'de vaka sayılarında yeniden yükseliş olduğunu belirtti.

A+ A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Valiliği'nde kısa bir açıklama yaptı. Sağlık Bakanı Koca İzmir'de bir ay öncesine göre yüzde 42 vaka artışı yaşandığını ve alınan önlemler sonrasında bu artışın %10'lara düşürüldüğünü açıkladı.

Bakan Koca'nın açıklamaları şöyle:

"Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz, ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Ancak bu artışın ülkenin her anında eşit olmadığını biliyoruzKoronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz. Artış ülkenin her tarafında aynı değil.

İzmir'de 1 ay öncesine göre %42 oranında vaka artışına şahit olduk. Son 1 haftada vaka artışı %10'lara geriledi. Bizleri sevindiren diğer gelişme son dönemde İzmir'de zatüre oranı %8.2'den %4'e düştü.

Bir hafta on gün sonra daha stabil döneme, daha sonra da düşüşe geçmesini bekliyoruz.

Müdahalelerle kontrol altına alındığını vaka artışının yüzde 10'lara gerilediğini söylemek istiyorum. Hedefimiz hasta sayısını ve hastane yükünü her geçen gün azaltmak. İzmir'de şu anda 445 filyasyon ekibimiz sahada çalışıyor. Türkiye filyasonu ey iyi hatta tek yapan ülke. Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş vefatları yükseltti.

Gün içinde incelemelerimizi tamamladıktan sonra akşam genel bir değerlendirme yapacağım. "

Koronavirüs 66 can daha aldı! İşte son 24 saatin koronavirüs bilançosuKoronavirüs 66 can daha aldı! İşte son 24 saatin koronavirüs bilançosu

TWİTTER'DAN ÇAĞRI YAPMIŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla "en babayiğit kişiye" bile çağrıda bulundu. Koronavirüs salgınında tedbirin öneminin altını bir kez daha çizen Koca, "Tedbirin 83 milyona, 1 milyon 100 bin sağlık çalışanına yararı var." dedi.

"İçimizdeki en babayiğit kişi için; testi pozitif çıkarsa, içimizdeki en babayiğit kişiye bile çok şey olur. Hiçbir şey olmazsa, en az 1 hafta hayattan izole olur. Bana bir şey olmaz diyen konuyu tekrar düşünsün. Tedbirin 83 milyona, 1 milyon 100 bin sağlık çalışanına yararı var."