Bakan Nebati'den bir tepki çeken açıklama daha

Bakan Nebati'den bir tepki çeken açıklama daha
Güncelleme:

Türkiye'de enflasyon son 24 yılın rekorunu kırmış, dolar yeniden 17 TL sınırını aşmışken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Türkiye ekonomisinin büyüdüğüne dair bir açıklama yaptı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 24 Haziran'da aldığı döviz tutmaktan caydırmayı amaçlayan kararının ardından sert düşüşler yaşayan dolar/TL kuru, iki gündür yükselişini sürdürüyor. Dolar, Türk Lirası karşısında bugün 17.20 sınırını da aştı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den 'büyüyoruz' açıklaması geldi. Nebati, Twitter'daki hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye'nin dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde büyümeye devam ettiğini" iddia etti.

Nebati bu açıklamaları yaparken TL dolar karşısında gün içerisinde yüzde 1.47, haftalık ise 2.79 değer kaybı yaşadı.

"ÜLKE EKONOMİMİZ BÜYÜME DEVAM EDİYOR"

Bakan'ın Twitter hesabından büyümeye ilişkin yaptığı açıklamalar ise şöyle:

"- Bugün, dünya genelinde yaşanan tüm küresel ekonomik sorunlar ve hızlı fiyat artışlarına rağmen ülke ekonomimiz sağlıklı, dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde büyümeye, her ay yeni ihracat rekorları kırmaya ve istihdamımızda somut artışlar kaydetmeye devam ediyor.

- Türkiye Ekonomi Modelimizi kararlılıkla uygulayarak daha güçlü bir üretim ekonomisi olma yolunda ilerlememizi sürdüyor, büyümenin tabana ve tüm vatandaşlarımıza yayılmasına önem veriyoruz."