Canlı yayında bomba iddia: İstifa etmeyeceğini Başbakan'a iletti
Meral Akşener'in partisine sürpriz isim
Kulislerde bomba iddia: Kabine değişiyor, erken seçim geliyor

Bakan'dan rant açıklaması

Çevrecilik Bakanı Özhaseki, imar rantları hakkında açıklama yaptı.

Bakan'dan rant açıklaması
A+ A-

Hükümetin üç yıllık yol haritasına yazmadığı imar rantından vaz mı geçildi? Hürriyet’in sorusunu yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Hayır vazgeçmedik. Belediyeler Yasa Taslağında duruyor. Ancak oranları yeniledik. Her belediye orana kendisi karar verecek. İstanbul’dan alınacak rant vergisi ile Sivas’ınki aynı olmayacak” dedi.

Özhaseki, belediyelerin kafalarına göre imar değişikliği yaparak, şehirlerde yoğunluk artışı yapmalarının da engelleneceğini belirterek, “Kentsel dönüşüm [Belediyeler kafalarına göre emsal artıramayacak]
alanlarında belediyeler tek başına yoğunluk artıramayacak. Yoğunluk artışını şarta bağlayacağız” dedi.

AKP Grup toplantısı için geldiği Meclis’te Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Özhaseki, 2017-2019 dönemini kapsayan Orta Vadeli Plan’da rant vergisine ilişkin bir hükmün bulunmamasının bu vergiden vazgeçtikleri anlamına gelmediğini söyledi.

“Göreceksiniz çok yakında Meclise getireceğimiz Belediyeler Yasa DeğişikliğiTasarısında yer alacak. Ancak oranları değiştirdim. Her ilde hangi oranın uygulanacağına Belediye Meclisleri karar verecek. İstanbul’da uygulanacak oranlaSivas’ta uygulanacak oranın aynı olması haksızlık olurdu. Bu nedenle her il kendikararını kendi verecek. Hangi oranların uygulanacağı ise yönetmelikte yer alacak” dedi.

BELEDİYELERE EMSAL FRENİ

Bakan Özhaseki, Belediye Yasası’nda yapılacak önemli bir değişikliğin de kentleri yaşanmaz kılan ‘emsal’ artışları konusunda olacağını açıkladı. Özhaseki, “Belediyeler imar planlarını değiştirerek yoğunluk artışı kararını tek başına yükseltemeyecek. Zaruri ihtiyaçlar nedeniyle emsal artırmak gerekebilir ama bunun şartları olacak. Bir yereokul, özel hastane yapma ihtiyacı doğabilir ama bunun gerekçelerinin sağlam olması gerekecek” diye konuştu.

Hürriyet