Aydın'daki vahşette şok gerçek ortaya çıktı
MHP ile AK Parti arasındaki Davutoğlu krizi büyüyor
Niğde Belediye Başkanı istifa etti

Baklada Son Günler, Bezelyeler Piyasada

İzmir'in Ödemiş ilçesindeki bakla ve bezelye üretimiyle ünlü mahallesi Kaymakçı'da, bakla sezonu kapanırken bezelye sezonu açıldı.

Baklada Son Günler, Bezelyeler Piyasada
A+ A-

İzmir'in Ödemiş ilçesindeki bakla ve bezelye üretimiyle ünlü mahallesi Kaymakçı'da, bakla sezonu kapanırken bezelye sezonu açıldı.

Ödemiş ilçesinde bağlı Kaymakçı Mahallesindeki üreticiler, kışın ardından yüzünü gösteren bahar mevsimi ile birlikte Türkiye'nin değişik yerlerine bakla ve bezelye gönderme telaşı yaşıyor. Bakla ve bezelye üretimi ile ünlü beldeden İstanbul başta olmak üzere Bursa, Adana, Antalya, Mersin ve İzmir'e tonlarca mal taşınmaya başladı. Çiftçilerin hasat dönemlerini dört gözle beklediklerini belirten üreticiler, bakla sezonunun 1 ay önce 4 liradan açıldığını; fakat şu günlerde 60-70 kuruşa kadar gerilediğini söyledi. Yoğun bir şekilde bakla ve bezelye üretimin yapıldığı mahallenin üreticileri bu yıl hava şartlarının iyi gittiğini ve herhangi bir olumsuzluk yaşamadıklarını da ifade etti.

Üretici Hüsnü Derin, baklada sezonun kapandığını belirterek, bezelyenin de bir haftadır yoğun olarak piyasaya geldiğini söyledi. Derin, "Beldemizde ürün kalitesi bu yıl iyi idi. Kaymakçı'ya genellikle İzmir, İstanbul, Balıkesir ve Bursa hallerinden gelip alım yapıyorlar. Bakla sezonu fiyat olarak iyi başladı fakat son dönemde maliyeti kurtarmayınca üretici tarlayı sürmeye başladı" dedi.

Yeni açılan bezelye sezonunun da yaklaşık 30 gün daha sürmesini beklediklerini ifade eden Derin, bezelye fiyatlarının da 2 buçuk liradan açıldığını fiyatların önümüzdeki günlerde normal seyrine gelmesini beklediklerini aktardı.