Balyoz Davası'nda ceza yağdı!

Güncelleme:

Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden yapılan Balyoz kumpası davasında emekli Orgeneral Çetin Doğan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Balyoz davasında 7 sanık için verilen beraat kararının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından aralarında eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya 28 Şubat davası kapsamında tutuklu bulunan sanık Çetin Doğan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada 5 tutuksuz sanık ile avukatları da hazır bulundu.

SON SÖZLERİ SORULDU

Mahkeme başkanı yargılamanın bitirileceğini sanıklara bildirdi ve son sözlerini sordu. Tutuksuz sanıklar, önceki savunmalarını tekrar ettiklerini belirterek beraatleri yönünde karar verilmesini istedi. Sanık Çetin Doğan da,  “Ben daha öncesindeki son savunmalarımda ve taleplerimde belirttiğim üzere Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin mahkemenizin gerekçeli kararını yanlış okuduğunu ve değrelendirdiğini, bu husus bakımından savcılık makamının mütalaasını yeniden gözden geçirmesini istemiştim. Bu bakımdan tüm delillerin usul ve esas bakımından yeniden değerlendirilmesini istemiştim. Savunmalalrım nazarında beraatimi istiyorum.” dedi.

6 SANIĞA CEZA 

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Çetin Doğan hakkında ‘suç için anlaşma’ suçundan 6 yıl 8 ay, sanıklar; Behzat Balta; 5 yıl 10 ay, Mehmet Kaya Varol; 5 yıl 5 ay, İhsan Balabanlı; 5 yıl 5 ay, Erdal Akyazan; 5 yıl, Emin Küçükılıç;5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklardan Metin Yavuz Yalçın ise yargılama sırasında hayatını kaybettiği için davası düştü.

 

Kararın ardından Twitter'dan açıklamalarda bulunan Avukat Hüseyin Ersöz, "Balyoz Davası’nda tarih tekerrür etti. Sanıklar hakkında alt sınırdan uzaklaşıldı; lehe hükümler ve zamanaşımı süreleri gözardı edilerek mahkumiyet kararı verildi. Bu karara, muhalif kalan üye hakim 'onurlu duruşu' ile tarihe geçerken, diğerlerinin nasıl anılacağı malumunuz" dedi.

Ersöz şöyle devam etti:

"Karar temyize tabii fakat Yargıtay’ın Bozma İlamına uyumlu karar veren mahkemenin, mahkumiyet Kararı hakkında Yargıtay’ın ne yönde karar vereceğini kestirmek güç değil. Ülkemiz bir gün yine hukuk devleti olursa, bu karar da yüksek yargıdan dönecektir."

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesinin “hak ihlali” kararının ardından yeniden görülen “Balyoz Planı” davasında, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi 31 Mart 2015 tarihinde 236 sanığın beraatine karar vermişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıklar Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç'ın beraat etmelerinin usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Dava kapsamında 229 sanığın beraati kesinleşirken, 7 sanığın dosyası ise Yargıtay'a gönderilmişti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 14 Haziran 2021'de oy birliğiyle aldığı kararında Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığa verilen beraat kararının bozulmasına hükmetmişti.

Bozma kararının ardından dava dosyası, yeniden görülmek üzere Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.

Bozma kararının ardından dava dosyası, yeniden görülmek üzere Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, yargılama aşamasında ölen Metin Yavuz Yalçın hakkındaki kamu davasının düşürülmesini talep etmişti.