Kömür ocağında göçük: 6 işçi ölü
Alman polisi açık açık yazdı: PKK için görevdeyiz
Kasko sigortasında flaş gelişme

Batman'da Ekili Alanları Sel Suları Bastı

BATMAN'da bugün etkili olan yağmur, merkez ve ilçelerdeki ekili alanlara zarar verdi.

Batman'da Ekili Alanları Sel Suları Bastı
A+ A-

BATMAN'da bugün etkili olan yağmur, merkez ve ilçelerdeki ekili alanlara zarar verdi. Yağmur nedeniyle oluşan sel sularının bastığı ekili alanlar suyla doldu.

Bölgeyi etkisi altına alına sağanak yağış, Batman'da da ekili arazilerde hasara neden oldu. Bugün öğlen saatlerinde bastıran yağış, kent merkezinin yanısıra, çevredeki ekili alanları da su altında bıraktı. Beşiri İlçesi'ne bağlı Çevrimova ve Binatlı Köyleri'nde onlarca dönüm arazide ekili alanı su bastı. Buğday, mercimek, nohut ve arpa ekili alanların su altında kalması, çiftçiyi hem sevindirdi, hem de düşündürdü.

Çevrimova Köyü çiftçilerinden Faris Ege, DSİ kanallarının tıkalı ve bir bölümünün çökmesi yüzünden yağmur sularının tarlada kaldığını iddia etti. Yağmura sevindiklerini belirten çiftçi Ege, "Yağışlar böyle devam ederse ürünümüz zarar görecek" dedi.

Batman Meteoroloji Müdürü Zekeriya Türker, Batman ve yöresinde metrekareye 20 kilogram yağışın düştüğünü, sel baskınları karşısında çiftçinin dikkatli olması uyarısında bulunarak, "Ekiplerimizin yaptığı ölçümlere göre metrekareye 20 kilogram yağış düştü. Yağışların hafta sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Sel sularına karşı gerekli uyarıları yaptık" diye konuştu.

Su baskını sadece ekili alanlarda değil, ulaşımı da olumsuz etkiledi. Batman-Hasankeyf Karayolu'nda çevredeki dağlardan gelen yağmur suları araç sürücülerine zor anlar yaşattı. Yolda biriken suyun tahliye edilmesini isteyen sürücüler, yetkililerin ilgisizliğinden yakındı.

FOTOĞRAFLI