Baykal'dan kaset komplosuyla ilgili ilginç talep

Baykal'dan kaset komplosuyla ilgili ilginç talep

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 120 kişi hakkında gözaltı kararı verilen kaset komplosuna yönelik soruşturmayla ilgili çarpıcı bir talepte bulundu.

Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanlığı görevinden ayrılmasına yol açan görüntülerle ilgili açılan soruşturma kapsamında 120 kişi gözaltında. 

Baykal, Hürriyet'ten Fikret Bila'ya yaptığı açıklamada gelişmeleri titizlikle takip ettiğini söyledi.

Deneyimli siyasetçinin bir talebi var. Baykal, daha önceki soruşturmada dosyanın avukatına verilmediğini, gizli olduğunun söylendiğini anımsatarak, “Eğer” diyor, “daha once alınanlar ve bu kez alınacak olan ifadeler avukatıma verilirse, ben okuduğunda anlarım ve olayı çözerim" dedi.

Baykal olayın iki boyutunun olduğuna dikkat çekiyor:

“Bu komployu tatbik edenler var, bir de talimatı verenler. Önemli olan bu komplonun iki boyutuyla aydınlatılmasıdır. Sadece tatbik edenlerin ortaya çıkarılması yetmez. Tatbik edenler güvenlik, istihbarat görevlileri olabilir. Başbakan’ın ofisine dinleme cihazı koyan ekipten de birileri olabilir. Bunlar olabilir. Ama daha önemlisi; bu komplo için talimatı veren kimdir ve kimlerdir, sorusuna yanıt bulunmasıdır. Bu boyutu çok önemli.”

Baykal, daha önce bu olayla ilgili olarak yakalandığı belirtilen kişilerden ciddi bir sonuç çıkmadığını anımsatıyor. “İnşallah bu kez ciddidir” diyor.

 

Hürriyet