Bayram namazında Suriyelilere ''gitmeyin'' tavsiyesi

Bayram namazında Suriyelilere ''gitmeyin'' tavsiyesi

Avrupa'ya gitmek için Edirne'de bulunan Suriyelilere bayram namazı kıldıran imamdan tavsiye: ''Avrupa'ya gitmeyin''

Avrupa'ya gitme umuduyla 10 gün önceEdirne'ye gelen sığınmacılar, yaşadıkları ülkeden yaklaşık 2 bin kilometre uzaklıktaKurban Bayramı'na buruk bir şekilde girdi. Üzerinde uyumak için kullandıkları halı ve battaniyeleri yere seren yaklaşık 50 kadar Suriyeli sığınmacı, Sarayiçi mevkiinde bayram namazı kıldı. Namazı kendi aralarındaki imam İlyas Ahmet kıldırdı. Namaz sırasında bazı sığınmacıların gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

31515265.jpg

"AVRUPA'YA GİTMEYİN"

Yapılan duaların ardından konuşan imam İlyas Ahmet, Suriyelilere Avrupa'ya gitmeyin uyarısı yaparak, "Avrupa'ya gitmeyin, onlar ne zaman Müslümanlara kardeş oldu, bize ne zaman yardım ettiler. Onlar zaten bizim ülkemizi işgal ettiler. İsrail, Yahudi, kötü insanlar,Avrupa tüm bunları onları korumak için yapıyor. Avrupa'da çocuklarınızı Müslüman yetiştiremezsiniz, topraklarınıza dönün? dedi. Namazın ardından Suriyeliler, kendi aralarında sıraya girerek birbirleriyle bayramlaştı.

31515261.jpg

SAYILARI 500'E İNDİ

Edirne Emniyet Müdürlüğü'nün 'güvenli bölge' olarak ilan ettiği ve giriş-çıkışların kontrol altında olduğu Sarayiçi'nde polis ekiplerince ikna edilen yaklaşık 400 sığınmacı dün gece otobüslerle İstanbul'a döndü. Kalan yaklaşık 500 sığınmacıdan birçoğu da geri dönmek için çantalarını hazırladı.