Bebek katili Öcalan bu sefer Yunanistan'dan şikayetçi oldu

Bebek katili Öcalan bu sefer Yunanistan'dan şikayetçi oldu
Güncelleme:

Eli kanlı bölücü terör örgütünün halen İmralı'da hapis yatan bebek katili elebaşısı Abdullah Öcalan, Yunanistan'a iltica etmek istediğini ancak Yunan makamlarının talebi incelemeye almadığını gerekçe göstererek AİHM'ye başvuruda bulundu.

Yunanistan medyasının bugün manşetlerine taşıdığı haberde, terör örgütü PKK’nın tutuklu lideri Abdullah Öcalan'ın 1998 yılında Yunanistan’a gelişi, sığınma başvurusu ve Kenya’da Şubat 1999’da Türk makamlarınca yakalanmasına odaklanan olayları anlatan bir yazı ile Yunanistan’a karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde temyiz başvurusunda bulunduğu belirtildi.

YUNANİSTAN VATANDAŞI OLMAK İSTEMİŞ

Protothema gazetesinde yer alan habere göre avukatları aracılığıyla geçen ay yaptığı başvuruda Öcalan, Yunanistan’da kaldığı süre boyunca kendisine yöneltilen eylemlerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu iddia etti.

Haberde ayrıca  Öcalan, iadesinin bu sözleşmenin birçok maddesini ihlal ettiğini, Yunanistan’a yaptığı iltica başvurusunun incelenmediğini ve hiçbir yasal dayanak olmaksızın gözaltına alındığını ve Yunanistan’da haklarını aramasına fırsat verilmediğini öne sürdü.

Haberde, AİHM’in Yunanistan hükümeti ve Öcalan'ın görüşlerini mahkemeye sunması için 12 hafta süre verdiği aktarıldı. Mahkemenin 2023 yılında kararını açıklayacağı tahmin edilirken, duruşma talep edilmesinin de olasılıklar arasında olduğu belirtildi.

(Kaynak)